5,0 Opinie w GoogleSprawdź oceny naszych Klientów
Sortuj według:
1
Oczyszczalnie-wobet-hydret-rotomoulding-na-4-osoby

Oczyszczalnia biologiczna Wobet Hydret ZBS-4C dla 4 osób

10 737 zł 11 931 zł
Najniższa cena z 30 dni: 11 931 zł

Darmowa dostawa

Oszczędzasz 1194 zł
1

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma za zadanie oczyszczać ścieki produkowane przez gospodarstwo domowe przed ich odprowadzeniem do środowiska naturalnego. Proces oczyszczania ścieków jest szczególnie ważny, ponieważ niewłaściwie oczyszczone ścieki mogą zanieczyszczać glebę, wody gruntowe oraz powierzchniowe, jednocześnie stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz ekosystemu. Jednak pojawia się pytanie "przydomowa oczyszczalnia ścieków jak działa?". Czy istnieje jakaś uniwersalna zasada działania oczyszczalni przydomowej? Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i wytłumaczymy, jak działa domowa oczyszczalnia ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków zasada działania - Jak działa oczyszczalnia ścieków w skrócie?

Zanim odpowiemy na pytanie "oczyszczalnia przydomowa jak działa?", skupmy się na podstawowych informacjach dotyczących przydomowych oczyszczalni. Przede wszystkim należy wymienić trzy podstawowe rodzaje ścieków, czyli:

  • ścieki bytowe, czyli te pochodzące z gospodarstw domowych,
  • ścieki przemysłowe, pochodzące z zakładów przemysłowych,
  • ścieki miejskie, łączące w sobie ścieki bytowe, przemysłowe oraz wody opadowe.

Następnie warto skupić się na rodzajach oczyszczalni - to, jak działa oczyszczanie ścieków zależne jest od jej typu. Wyróżniamy kilka najpowszechniejszych rodzajów oczyszczalni.

  • Oczyszczalnie biologiczne i roślinne. Jednak oczyszczalnia biologiczna jak działa? W skrócie, ich podstawą są procesy biologiczne. Biologiczne oczyszczanie polega na rozkładzie zanieczyszczeń przez mikroorganizmy. Wśród nich możemy wyróżnić oczyszczalnie z osadem czynnym oraz ze złożem biologicznym.
  • Oczyszczalnie drenażowe. Są one najpopularniejsze i z łatwością znajdziemy schemat działania oczyszczalni ścieków tego typu. Wśród nich wyróżniamy oczyszczalnie z drenażem rozsączającym oraz ze złożem piaskowym lub żwirowym.

Zastanawiając się, jak działa oczyszczalnia przydomowa, należy również wspomnieć o dwóch etapach oczyszczania. Najkrócej mówiąc - zasada działania oczyszczalni ścieków dzieli się na dwie fazy:

  • etap beztlenowego oczyszczania ścieków,
  • etap tlenowego oczyszczania ścieków.

Pomoże nam to wyjaśnić, jak działa oczyszczalnia ścieków krok po kroku, bez względu na to, jaki jest jej rodzaj. W dalszej części artykułu skupimy się na uszczegółowieniu obu tych etapów oraz wytłumaczeniu, jak działają oczyszczalnie ścieków.

Jak działa oczyszczalnia ścieków przydomowa - etap I

Oczyszczalnia ścieków działanie rozpoczyna w osadniku gnilnym (inaczej w osadniku wstępnym), w którym zachodzą procesy biochemiczne wywołane przez bakterie beztlenowe i zjawiska chemiczne, takie jak sedymentacja i floatacja. Wówczas część osadów ściekowych ulega fermentacji i rozkłada się na proste związki rozpuszczalne w wodzie oraz związki mineralne nierozpuszczalne. Po przejściu przez kosz filtracyjny, co zajmuje 2-3 dni, ścieki przepływają do studzienki rozdzielczej. Mowa tutaj jedynie o płynnej części ścieków, nazywaną "szarą wodą". Podczas tego etapu ścieki odprowadzają pewien % fosforu oraz azotu

Przydomowa oczyszczalnia ścieków schemat działania - etap II

W drugim etapie oczyszczania ścieków trafiają one do osadnika wtórnego. Wówczas ścieki oczyszczane są w warunkach tlenowych. Ścieki poddawane są rozkładaniu i usuwaniu zanieczyszczeń przez bakterie tlenowe. Zanieczyszczenia stałe zawarte w ściekach mogą być groźne dla środowiska, dlatego tak ważne jest, by zostały one poddane wszystkim tym procesom zanim trafią do zbiorników wodnych, bądź gruntu. Powyższe etapy tłumaczą jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków. Oba te procesy mają zastosowanie we wszystkich rodzajach oczyszczalni. Jednak powinniśmy skupić się również na "oczyszczalnia ścieków przydomowa jak działa" w zależności od jej rodzaju, co opisaliśmy poniżej.

Drenażowe oczyszczalnie ścieków jak działają?

W przypadku, gdy nie mamy możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, najczęściej decydujemy się na szambo lub oczyszczalnie drenażowe. Są one bardzo popularne ze względu na swoją prostą konstrukcję, niską awaryjność i niewielkie koszty utrzymania. Jednak wiele osób zastanawia się "przydomowa oczyszczalnia ścieków jak to działa?". W przypadku takich oczyszczalni wyróżniamy jej dwa rodzaje.

  1. Z drenażem rozsączającym. Najpierw następuje wstępne oczyszczenie. W kolejnym etapie ścieki oczyszczone trafią do studzienki rozdzielczej, następnie do systemu perforowanych rur drenarskich, a na końcu do przygotowanego poletka filtracyjnego.
  2. Ze złożem z piasku lub żwiru. To rozwiązanie najczęściej spotyka się, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki lub grunt jest słabo przepuszczalny. W pierwszym przypadku buduje się przepompownię ścieków i kopiec filtracyjny. Przepompowywane ścieki trafiają do studni chłonnej, po czym można je wykorzystać, np. do podlewania ogródka.

Biologiczna przydomowa oczyszczalnia jak działa?

Takie oczyszczalnie są dobrym wyborem, gdy nie mamy dostępu do kanalizacji i stanowią świetne rozwiązanie na małych działkach. Jednak często pojawiają się wątpliwości "jak działa oczyszczalnia ścieków schemat", ponieważ różni się on od oczyszczalni drenażowych. W tym przypadku również można wyróżnić 2 rodzaje oczyszczalni.

  1. Pierwsza komora zbiornika to osadnik wstępny. Z kolei w drugiej następuje proces napowietrzania. Trzecia to osadnik wtórny. W pierwszej komorze ścieki są jedynie lekko oczyszczone, po czym trafią do drugiej komory, w której mikroorganizmy rozkładają ścieki na osad. Zawiesina po procesie sedymentacji pozostaje przepompowana do trzeciej komory w postaci osadu nadmiernego, który można wykorzystać w swoim gospodarstwie domowym.
  2. Ze złożem biologicznym. W tym przypadku ścieki z osadnika gnilnego przepływają do zbiornika ze złożem biologicznym, który nazywanym jest również reaktorem biologicznym. Na jego powierzchni powstaje błona biologiczna, która odżywia się związkami zawartymi w ściekach, jednocześnie je oczyszczając. Po kilkukrotnym powtórzeniu tego procesu, można wprowadzić ścieki do wód lub gruntu. Jednak zawsze warto również zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie trzeba spełnić przy wprowadzeniu ścieków do wód, rowu melioracyjnego lub gruntów. Wadą tego rozwiązania jest konieczność czyszczenia złoża. Można tego uniknąć dodając złoże zanurzone do biologicznego.