5,0 Opinie w GoogleSprawdź oceny naszych Klientów
Sortuj według:
1
1

Przydomowa oczyszczalnia ścieków na glinie - czy jest to możliwe?

Pytanie o to, czy można zamontować oczyszczalnię ścieków na gliniastym gruncie jest uzasadnione. W końcu grunt gliniasty jest dosyć wymagającym rodzajem podłoża. Jednak czy w takim przypadku należy zrezygnować z instalacji oczyszczalni i zdecydować się na szambo? Absolutnie nie! Przydomowa oczyszczalnia na glinie jest jak najbardziej możliwa, jednak należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które pomogą nam zainstalować oczyszczalnię w sposób poprawny.

Jaka oczyszczalnia na glinie? Rodzaje oczyszczalni

Wśród przydomowych oczyszczalni wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie:

  • drenażowe oczyszczalnie ścieków,
  • biologiczne oczyszczalnie ścieków.

Różnią się one od siebie budową. Oczyszczalnia drenażowa składa się z osadnika gnilnego oraz drenażu rozsączającego. W osadniku odbywa się proces oczyszczania z użyciem bakterii beztlenowych, a w drenażu odbywa się etap tlenowego oczyszczania ścieków, czyli właściwy proces oczyszczania. Ścieki trafiają do drenażu grawitacyjnie. Z kolei oczyszczalnia biologiczna na glinie wszystkie procesy przeprowadza w zbiorniku, również właściwe oczyszczanie. Z racji tego, że procesy oczyszczania zachodzą wewnątrz, nie wymaga zamontowania instalacji drenażowej. Ścieki o wysokim stopniu czystości można wykorzystać do podlewania roślin. Więc jaka oczyszczalnia przydomowa na glinie będzie najlepszym wyborem? Warunki gruntowe nie mają znaczenia w przypadku oczyszczalni przydomowej. W żaden sposób nie wpływają na sposób i jakość oczyszczania ścieków. Gliniaste podłoże może być jedynie problematyczne w przypadku systemu rozsączenia, gdy jest go bardzo dużo. Wówczas pomoże nam drenaż, jednak jego montaż wymaga odpowiednio chłonnego podłoża. Najtańszym rozwiązaniem jest drenażowa oczyszczalnia ścieków. Nawet na trudno przepuszczalnym gruncie możemy zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków, jednak będzie wymagała od nas prac ziemnych.

Montaż oczyszczalni, a warunki gruntowo-wodne

Zanim zdecydujemy się na jedno z obecnie dostępnych rozwiązań, powinniśmy sprawdzić poziom wód gruntowych oraz gdzie znajduje się najbliższy rów melioracyjny lub ciek wodny do odprowadzenia ścieków firmy lub domu. W zależności od tych warunków, możemy zamontować oczyszczalnię biologiczną lub drenażową. W przypadku podłoża z gliny z wysokim poziomem wody można wybrać oczyszczalnię z nasypem. Z kolei w sytuacji niskiego poziomu wód gruntowych możemy zdecydować się na każdego rodzaju rozsączanie z osadnikiem gnilnym. Jednak wymaga on, by drenaż został posadowiony na wysokiej przepuszczalności gruncie. Zastanawiając się nad montażem oczyszczalni powinniśmy brać pod uwagę również koszty, ponieważ instalacja każdego rodzaju oczyszczalni jest możliwa na gruncie z gliny - jednak nie zawsze opłacalna. Niekiedy cena montażu drenażowej oczyszczalni na trudnym podłożu będzie wyższa, niż biologicznej oczyszczalni.

O czym pamiętać w przypadku oczyszczalni na glinie?

Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pozwolą nam na skuteczne oczyszczenie ścieków na podłożu z gliny. O czym należy pamiętać, planując taką inwestycję?

1. W różnego rodzaju oczyszczalniach ścieków stosowane są różne systemy odprowadzenia oczyszczonych ścieków, jak np. studnia chłonna, tunele rozsączające czy gromadzenie w szczelnym zbiorniku i używanie ich gospodarczo.

2. W przypadku odprowadzania ścieków do cieków wodnych może okazać się niezbędne uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego.

3. W przypadku gliny należy wybierać trwałe zbiorniki, np. takie wzmocnione włóknem szklanym.

4. Co w przypadku niskiej przepuszczalności (chłonności) gleby na działce? W sytuacji słabo przepuszczalnego gruntu możemy wymienić grunt na poletku rozsączającym na piasek i żwir.

5. Przed montażem oczyszczalni warto przeprowadzić badania gruntu - jeśli warstwa gliny sięga kilka metrów niezbędna będzie wymiana gruntu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków na glinie - podsumowanie

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości związane z budową przydomowej oczyszczalni ścieków na glinie. Podsumowując, przydomowe oczyszczalnie drenażowe są najtańszym rozwiązaniem. Jednak ich montaż jest zdecydowanie bardziej wymagający niż tych biologicznych. W tym przypadku należy instalować je na mocno przepuszczalnym gruncie o niskim poziomie wód gruntowych. Z kolei przydomowe oczyszczalnie biologiczne będą odpowiednie na każde warunki gruntowe. Wiedząc, jak przebiega proces biologicznego oczyszczania ścieków, możemy być pewni, że sprawdzi się ona w naszej sytuacji. Jednak przed zdecydowaniem się na konkretną oczyszczalnię przydomową warto wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, jak cena montażu oraz rodzaj i stan naszego gruntu. Jednak inwestycja w to rozwiązanie zawsze będzie dobrą decyzją, jeśli na naszej działce nie ma podłączenia kanalizacyjnego.