5,0 Opinie w Google opinie z Google

Oczyszczanie ścieków - na czym polega ten proces?

Opublikowano dnia 04-03-2025

Oczyszczanie ścieków - na czym polega ten proces?

Czym jest oczyszczanie ścieków?

Ścieki powstają w wyniku działalności człowieka - zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle czy rolnictwie.  Oczyszczanie ścieków to zaawansowany technologicznie proces, którego celem jest usunięcie ze ścieków zanieczyszczeń, osadów, substancji chemicznych, koloidów i zawiesin.

Na czym polega podstawowe oczyszczanie ścieków?

Podstawowy proces oczyszczania ścieków obejmuje mechaniczne usuwanie większych zanieczyszczeń, jak piasek, tłuszcz czy zawiesiny organiczne. W tym przypadku stosuje się procesy fizyczne, np. cedzenie. Na tym etapie można wyeliminować nawet połowę zawiesin i części organicznych.

Jakie są rodzaje oczyszczania ścieków?

Proces oczyszczania ścieków można podzielić na trzy rodzaje:

  • mechaniczne oczyszczanie ścieków,
  • biologiczne oczyszczanie ścieków,
  • chemiczne oczyszczanie ścieków.

Znaczenie oczyszczania ścieków dla środowiska

Oczyszczanie ścieków komunalnych ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego, ale nie tylko. Przede wszystkim uniemożliwia zanieczyszczenie wód i gleby, a także zmniejsza zagrożenie dla zwierząt oraz ludzi. W nieoczyszczonych ściekach znajduje się wiele bakterii i innych mikroorganizmów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Etapy oczyszczania ścieków - jak działa oczyszczanie ścieków?

Oczyszczanie ścieków przemysłowych oraz komunalnych jest niezbędne dla bezpieczeństwa i czystości wód. Obecnie istnieją nowoczesne systemy oczyszczania ścieków, które są w stanie niemal całkowicie oczyścić różne rodzaje ścieków z niebezpiecznych substancji. Wspomniane nowoczesne metody oczyszczania ścieków to przede wszystkim MMBR, PBBR czy MBR. Jednak w przydomowej oczyszczalni ścieków raczej spotykamy się wyłącznie z metodami biologicznymi oczyszczania ścieków.

1. Oczyszczanie mechaniczne: Usuwanie substancji wleczonych i pływających

Pierwszy stopień oczyszczania ścieków (pierwszy etap) polega na usunięciu zanieczyszczeń stałych. Ścieki z kanalizacji przepływają do piaskowników, w których wydzielana jest zawiesina mineralna. Zawartość piaskowników i skratki zostaje odwodniona, a ścieki przepływają przez osadniki wstępne, w których zachodzi proces sedymentacji - czyli wyodrębnienia osadu wstępnego i zanieczyszczeń pływających.

Mechaniczne metody oczyszczania ścieków różnią się w zależności od oczyszczalni. W przypadku oczyszczania przemysłowego ścieki wpływają do oczyszczalni zazwyczaj przez kolektor, a ich przepływ jest kontrolowany. Kolejnym etapem, tego jak działa oczyszczalnia ścieków, jest oczyszczanie biologiczne.

2. Proces biologicznego oczyszczania ścieków: usuwanie azotu i fosforu

Biologiczne metody oczyszczania ścieków są najbardziej skomplikowane i zachodzą w bioreaktorach. Mowa o rozkładzie materii organicznej i usuwaniu ze ścieków związków biogennych, czyli związków azotu i fosforu. Dzieje się tak za sprawą biomasy osadu czynnego. Co warto wiedzieć o oczyszczaniu ścieków na złożach biologicznych?

  • Denitryfikacja to redukcja utlenionych związków azotu ze ścieków do azotu gazowego w odbiorniku.
  • Następnie zachodzi proces defosfatacji.
  • Dochodzi do syntezy biomasy i przyrostu masy osadu czynnego, gdzie osad czynny usuwany jest z układu jako nadmierny.
  • Niezbędna jest odpowiednia ilość tlenu, dlatego w reaktorach mogą znajdować się rotory - dzięki ich automatyzacji możliwy jest podział komory na strefy tlenowe i beztlenowe.
  • Bakterie w warunkach tlenowych akumulują fosforany, z których czerpią energię w warunkach beztlenowych, a następnie rozkładają związki organiczne na substancje proste, jak dwutlenek węgla, woda i amoniak.
  • Gdy ścieki trafiają do osadnika gnilnego, dochodzi do beztlenowego oczyszczania.
  • Kłaczki osadu czynnego trafiają na dno, a reszta oczyszczonych ścieków odprowadzanych jest w odpowiednie miejsce.

Warto też dodać, że ekologiczne oczyszczanie ścieków opiera się na procesach beztlenowych i tlenowych. Istnieją różne ekologiczne oczyszczanie ścieków, ale co do zasady działają one na podobnych zasadach. Szczególnie naturalną metodą oczyszczania ścieków jest wykorzystywanie oczyszczania biologicznego, którą możemy zastosować samodzielnie we własnym domu. Wystarczy zaopatrzyć się w przydomową oczyszczalnię biologiczną, która oczyści wody opadowe i ścieki w procesie beztlenowym. Dobór konkretnego rodzaju oczyszczalni ścieków powinien być pokierowany objętością ścieków. Sprawdź małe oczyszczalnie ścieków oraz hybrydowe oczyszczalnie ścieków w naszej ofercie.

3. Wykorzystanie osadu

Część osadu z osadnika wtórnego wraca do reaktora, a reszta trafia do zbiornika osadu nadmiernego. Tam zachodzi proces fermentacji metanowej i odwadniania do uzyskania suchej masy. Część osadu biologicznego jest usuwana, ale reszta jest wykorzystywana do produkcji biopaliw. Może być to naprawdę duża ilość energii elektrycznej

Istnieją różne sposoby oczyszczania ścieków oraz technologie oczyszczania ścieków. Ze względu na to efektywność oczyszczania ścieków jest inna w każdym przypadku, ale obecne technologie pozwalają nam na oczyszczanie niemal 95% ścieków. Warto więc zaopatrzyć się w przydomowe oczyszczalnie ścieków. Na naszej stronie sprawdzisz jaki jest koszt przydomowej oczyszczalni ścieków oraz jak otrzymać pozwolenie na budowę oczyszczalni.


Galeria

Pozostałe wpisy