5,0 Opinie w GoogleSprawdź oceny naszych Klientów

Napiszemy dla Ciebie zgłoszenie budowy oczyszczalni i zezwolenie wodnoprawne. Kontakt

Sortuj według:
1
1

Przydomowe oczyszczalnie tunelowe


Przydomowa oczyszczalnia tunelowa - dlaczego warto


Przydomowe oczyszczalnie mają z pewnością jeden ogromny plus - są alternatywą dla szamba, które jest drogie w utrzymaniu, choćby ze względu na potrzebę cyklicznych wywozów jego zawartości przez firmę zewnętrzną. Są też proste w obsłudze i montażu, którym często może zająć się może firma sprzedająca takowy produkt. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się sami montować takową oczyszczalnię, nie sprawiłoby nam to większego kłopotu. Oczyszczalnie bazują na biologiczno-tlenowej oraz mechanicznej metodzie oczyszczania ścieków. Proces ten odbywa się w kilku fazach w poszczególnych elementach układu oczyszczalni. Sama budowa oczyszczalni nie jest skomplikowana, a wręcz łatwa do zrozumienia i przyswojenia nawet dla nowicjuszy. O budowie i sposobach montażu napisaliśmy w dalszej części artykułu.


Jeśli więc zastanawiasz się między tradycyjnym szambem a takim produktem jak przydomowa oczyszczalnia tunelowa, z pewnością druga opcja będzie lepsza, zarówno dla Twojego portfela, jak i czasu. Możliwość złożenia wniosku o dofinansowania na oczyszczalnie, również jest zachęcająca do montażu takowego urządzenia.


Jak działa tunelowa oczyszczalnia ścieków?


Tunelowe oczyszczalnie nie odbiegają zasadą działania od standardów klasycznego drenażu, gdyż również polegają na dwuetapowym oczyszczaniu w zbiorniku oraz drenażu tunelowym. Oczyszczalnia ścieków z tunelami sprawdza się idealnie, gdy nie chcemy odprowadzać ścieków sanitarnych do szamba, a co za tym idzie, cyklicznie płacić firmie zewnętrznej za wywóz jego zawartości. Czynności eksploatacyjne nie są czasochłonne i polegają na wypompowaniu zawartości zbiornika zaledwie raz w roku.


W jaki sposób dokładnie działa oczyszczalnia tunelowa? Przydomowe oczyszczalnie ścieków tunelowe opierają się na mechanicznej oraz biologiczno-tlenowej metodzie. W całym procesie możemy wyróżnić następujące po sobie etapy oczyszczania. W pierwszym etapie zachodzi odseparowanie odpadów nierozpuszczających się w wodzie, inaczej zwane flotacją. Proces ten zachodzi w beztlenowych warunkach w osadniku gnilnym. Opuszczając zbiornik kompaktowy, ciecz jest dostatecznie oczyszczona i trafia przez tunele rozsączające do końcowego systemu oczyszczania. W tym przypadku tę funkcję pełni technologia tunelowa, która składa się z kilku modułów w postaci rur. Ścieki poddane zostają intensywnemu napowietrzaniu (poprzez wentylację, która zachodzi dzięki takiemu elementowi jak kominek wentylacyjny, zwany także studzienką zamykającą, który poprzez swoją przepuszczalność wpuszcza tlen do układu) i są poddawane doczyszczaniu w komorach tunelowych.


Tunele filtracyjne tworzą podziemne korytarze, a ścieki zostają rozprowadzone po dnie i za pomocą szczelin bocznej perforacji oczyszczone odprowadzone do gruntu rodzimego. Za proces oczyszczania tlenowego odpowiedzialne są bakterie tlenowe, tak jak w systemach drenażowych. Następnie oczyszczone odprowadzone do gruntu ścieki nie sprawiają już problemu i mamy pożądane efekty oczyszczania. Tunelowe oczyszczalnie ścieków to nowoczesny system rozsączania ścieków w gruncie.


Montaż przydomowej oczyszczalni tunelowej


Oczyszczalnia tunelowa montaż to nie tak trudna kwestia, a działanie całego systemu rozsączania jest stosunkowo proste. Bardzo często montaż jest dołączony w pakiecie z ofertą kupna. System składa się z jednego zbiornika gnilnego, do którego dochodzi odprowadzanie ścieków bezpośrednio z domu (gdzie zachodzi pierwszy etap rozsączania ścieków tzn. fermentacja i sedymentacja. Zawarty w ściekach osad w osadniku gnilnym tworzy kożuch, który powinno się co jakiś czas usuwać za pomocą wozu asenizacyjnego). W skład systemu wchodzą też jeden lub wiele modułów układanych rur, gdzie przemieszczają się ścieki płynące z domu i modułów układanych na jednym poziomie tuneli rozsączających ułożonych w ciąg, w których układzie modułowym ścieki poddane zostają intensywnemu napowietrzaniu i doczyszczeniu. Tunele wykonane są tak, aby dopuszczalna była ich późniejsza rozbudowa. W złożu na powierzchni gruntowej tworzy się błona biologiczna. Należy pamiętać także, że montaż zależy od warunków gruntowych działki.


Przydomowa oczyszczalnia ścieków tunelowa cena


Oczyszczalnie przydomowe tunelowe to spory wydatek, jednakże możliwe jest uzyskanie dofinansowania na ten rodzaj oczyszczania ścieków, ze względu na jego ekologiczny proces działania. Oczyszczalnia tunelowa cena z pewnością uwarunkowana będzie powierzchnią terenu, na którym ma zostać zamontowany system kanalizacyjny. Koszt takiej instalacji waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli interesuje Cię dana oczyszczalnia przydomowa tunelowa, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty na stronie.


Oczyszczalnia tunelowa opinie klientów oraz różnice


Oczyszczalnie tunelowe cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników. W takich systemach możemy przeznaczyć mniej miejsca na całą instalację. Koszty eksploatacji również są o wiele niższe niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Jest to idealne rozwiązanie dla niewielkich działek, dlatego też przydomowa oczyszczalnia ścieków tunelowa opinie posiada pozytywne. Kolejną zaletą jest zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu, który często występuje w oczyszczalniach drenażowych. Dzieje się tak poprzez zastosowanie aktywatora biologicznego na początku funkcjonowania oczyszczalni tunelowej. Zdecydowanie ta różnica stanowi ważny aspekt, który pomaga odpowiedzieć na pytanie "oczyszczalnia tunelowa czy drenażowa?".


Oczyszczalnia tunelowa - podsumowanie


Oczyszczalnia tunelowa to świetny rodzaj instalacji dla osób, które chcą zaoszczędzić na cyklicznych wywozach szamba oraz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, pojawiającego się w przypadku szamba. Sprawdza się idealnie na działkach typu ROD oraz tych zamieszkałych przez stałych użytkowników. Jej koszt nie jest zbyt wysoki, a fakt możliwości uzyskania dofinansowania, z pewnością umożliwia instalację takowej oczyszczalni dla większości chętnych.