5,0 Opinie w GoogleSprawdź oceny naszych Klientów

Napiszemy dla Ciebie zgłoszenie budowy oczyszczalni i zezwolenie wodnoprawne. Kontakt

Sortuj według:
1
1

Budowa biologicznej oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz częściej spotykane przy domach jednorodzinnych czy na działkach. Niejedno gospodarstwo domowe zdążyło już zamontować tego typu rozwiązanie. Interesującym tematem jest budowa oczyszczalni przydomowej, dlatego warto się dowiedzieć więcej w tym temacie, szczególnie jeśli chce się wybudować oczyszczalnię na własnej posesji. Budowa oczyszczalni ścieków przydomowej to coś, co możemy wykonać sami, jak i zlecić to firmie zewnętrznej. Niemniej jednak decydując się na samodzielną budowę oczyszczalni, zaoszczędzamy na tym pieniądze. Jak wygląda przydomowa oczyszczalnia ścieków? Tego dowiesz się na naszej stronie.


Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków - dlaczego warto

Kwestia tego, jak odprowadza się ścieki zależeć  będzie głównie od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz warunków zabudowy. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają sporo zalet. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne, czyli tanie w eksploatacji. Oczyszczalnia przydomowa z pewnością jest bardziej korzystna finansowo niż budowa szamba. Jeśli zastanawiasz się na co lepiej wybrać - oczyszczalnię czy szambo, to z pewnością pierwsza opcja pozwoli na zaoszczędzenie na częstych wywozach zawartości szamba, za które trzeba zapłacić firmie zewnętrznej. Nie wymaga także specjalnych czynności konserwacyjnych - należy po prostu do drenażu rozsączającego dostarczać odpowiednie bakterie, które odpowiadają za usuwanie zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, że przy małej ilości ścieków budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest mniej opłacalna i dłużej się zwraca.


Jak wykonać przydomową oczyszczalnię ścieków - czyli co się na nią składa

Oczyszczalnia przydomowa budowa to dość prosty temat, którym można zająć się nawet własnoręcznie. Jeśli nie wiesz jak zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków, warto zasięgnąć porady eksperta lub zdecydować się na profesjonalny montaż. Oto kilka najważniejszych informacji, jeśli chodzi o temat budowy oczyszczalni.


Przede wszystkim pod oczyszczalnię ścieków trzeba zagospodarować odpowiedni teren oraz uzyskać pozwolenie od władz. Grunt również powinien być odpowiedni, by można było go rozkopać i umieścić pod jego poziomem takowe rozwiązanie. Schemat budowy oczyszczalni przydomowej jest stosunkowo prosty do zrozumienia i realizacji. Do budowy potrzeba takich elementów jak osadnik gnilny wykonany z tworzywa lub żelbetowy (zwany także osadnikiem wstępnym, gdzie trafiają ścieki bytowe). Jest to zbiornik, w którym zachodzi pierwszy etap oczyszczania ścieków. Może on być blisko domu, jednak jeżeli nie będzie miał odpowiedniego odpowietrzenia, odległość od domu musi wynosić minimum 5 metrów. Ważne są też rury, poprzez które ścieki są przemieszczane. Na samym końcu ścieki są odprowadzane do wód gruntowych.


Projekty przydomowych oczyszczalni ścieków - co należy wiedzieć

Projekty oczyszczalni przydomowych są bardzo ważnym oraz pierwszym etapem, na którym powinniśmy skupić się, jeśli interesuje nas budowa przydomowej oczyszczalni ścieków krok po kroku. Schemat oczyszczalni przydomowej jest bardzo istotną kwestią, dlatego jest to podstawa, jeśli chcemy wybudować odpowiednio funkcjonującą oczyszczalnię. Projekt oczyszczalni ścieków można kupić lub wykonać go samemu, jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą, jednak warto w tej kwestii zasięgnąć rady specjalisty.


Jak założyć przydomową oczyszczalnie ścieków - warunki

Oczyszczalnia ścieków to inwestycja, która zwraca się dość szybko, a sama oczyszczalnia działa przez lata. Jednak aby zamontować oczyszczalnię, trzeba wiedzieć o kilku warunkach, jakie należy spełnić. Istnieje zakaz budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach objętych siecią kanalizacyjną, a osadnika gnilnego nie można montować bliżej niż 15 metrów od najbliższej studzienki. Warunki budowy przydomowej oczyszczalni ścieków obejmują także zachowanie odległości minimum 2 metrów od granic działki. Przydomowa oczyszczalnia powinna znajdować się minimum 30 metrów od ujęć wody pitnej (głównie od studni) oraz o minimum 5 metrów od budynku mieszkalnego.


Schemat budowy przydomowej oczyszczalni ścieków - rodzaje

Oczyszczalnia przydomowa projekt zależy od rodzaju oczyszczalni, jaką chcemy na naszej działce zamontować. Przydomowa oczyszczalnia ścieków budowa to kwestia, która zależna będzie od typu oczyszczalni (ze względu na wybraną technologię). Oto najchętniej wybierane opcje:


- Oczyszczalnie drenażowe - w ich skład wchodzi osadnik gnilny i drenaż rozsączający, gdzie zachodzi przepływ ścieków. Trzeba także zamontować rury drenarskie. Muszą one przebiegać minimum 1.5 m powyżej poziomu wód gruntowych. W wypadku tego rodzaju oczyszczalni, ścieki po wstępnym oczyszczeniu w osadniku gnilnym trafiają do studzienki rozdzielczej, a stamtąd poprzez system rur do tzw. poletka filtracyjnego. Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie rur, co pokazuje schemat przydomowej oczyszczalni ścieków.


- Oczyszczalnie przydomowe schemat obejmuje także budowę oczyszczalni z filtrem żwirowym lub piaskowym. Warunki budowy oczyszczalni przydomowej z takim działaniem trochę różnią się od wspomnianej poprzednio oczyszczalni z drenażem rozsączającym. W ich wypadku należy zastąpić ziemię żwirem lub piaskiem.


Oczyszczalnie biologiczne - projekt budowlany przydomowej oczyszczalni ścieków biologicznej powinien być kompaktowy i nie zajmować zbyt dużo miejsca. Minus tego rozwiązania to jednak wysokie koszty inwestycyjne. Dzielą się one na dwa rodzaje: z osadem czynnym (pływające mikroorganizmy tlenowo rozkładają osad pod warunkiem, że są dobrze dotlenione. Niedotleniony osad ląduje na dnie i stamtąd przeprowadzany jest do komory trzeciej, jako osad nadmierny) oraz ze złożem biologicznym (z osadnika gnilnego ścieki transportowane są do zbiornika ze złożem biologicznym, gdzie znajduje się błona z bakterii oczyszczająca ścieki). W przypadku oczyszczalni biologicznej należy pamiętać o konieczności płukania kosza z układem filtracyjnym. Robi się to raz na rok. Budowa biologicznej oczyszczalni ścieków jest coraz bardziej popularna i chętnie wybierana.


- Oczyszczalnie roślinne - te mogą nawet służyć jako dekoracja działki oraz są praktyczne w zastosowaniu. Ścieki oczyszczane są w glebie i korzeniach przez bakterie wytwarzane przez roślinność.


Oczyszczone ścieki możemy odprowadzić do gruntu, lub do rowu melioracyjnego. Z pewnością jeśli decydujemy się wybudować indywidualną oczyszczalnię, najpierw trzeba zastanowić się nad rodzajem, który będzie dla nas najlepszy.


Zasady budowy przydomowej oczyszczalni ścieków - normy formalno-prawne

Na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uzyskać pozwolenie. Oczyszczalnia ścieków do 7.5 m3 nie wymaga według prawa budowlanego żadnego pozwolenia, jednak konieczne jest zgłoszenie zamiaru budowy oczyszczalni do Starostwa Powiatowego. Według prawa wodnego oczyszczalnie o przepustowości do 5 m3 nie wymagają też pozwolenia wodnoprawnego, by odprowadzać ścieki do wód lub ziemi. Konieczne jest także ustalenie, czy oczyszczalnia będzie zawierała wyloty urządzeń kanalizacyjnych, które służą do odprowadzania ścieków do wód gruntowych. Zgłoszenie chęci rozpoczęcia robót budowlanych oczyszczalni ścieków powinno zostać złożone do odpowiednich organów w Starostwie Powiatowym, na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Trzeba się jednak liczyć z tym, że może nastąpić odmowa budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, jednak jest to rzadkie zjawisko.


Jak zrobić przydomową oczyszczalnię ścieków - podsumowanie

Jeśli chodzi o taki obiekt jak przydomowa oczyszczalnia ścieków projekt to zdecydowanie coś, od czego powinniśmy zacząć. Kiedy przydomowa oczyszczalnia projekt już posiada, możemy wtedy przystąpić do budowy. Ważną kwestią jest także budowa zbiornika oczyszczalni przydomowej. Najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą, który może doradzić w kwestii zbiorników oraz innych potrzebnych elementów. Budowę takowej oczyszczalni warto jest rozważyć na terenach nieskanalizowanych, bez infrastruktury kanalizacyjnej. Budowę najlepiej jest rozpocząć od wiosny do jesieni, najlepiej jeszcze przed przed okresem zasiedlenia domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w temacie jak wygląda oczyszczalnia ścieków oraz jakie elementy powinny się w niej znajdować, zachęcamy do kontaktu.