Skontaktuj się z nami: 570 018 537 (Iza) 533 327 679 (Robert)
Towar dnia
Ostatnio oglądane
Napiszemy dla Ciebie zgłoszenie budowy oczyszczalni i zezwolenie wodnoprawne. Kontakt |
Oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń, służących do oczyszczania ścieków. Prywatna oczyszczalnia ścieków wykorzystywana jest głównie przez gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa lub hotele, bez możliwości odprowadzania ścieków do sieci kanalizacyjnej. Funkcjonowanie oczyszczalni ścieków polega na oczyszczeniu ścieków, tak, aby spełniały normy ochrony środowiska. Nowoczesne oczyszczalnie ścieków charakteryzuje ekologiczne podejście do tematu radzenia sobie ze ściekami. Jak działają oczyszczanie ścieków? Otóż zależne jest to od rodzaju oczyszczalni. Warto dowiedzieć się więcej na temat oczyszczalni, szczególnie jeśli planujemy taką inwestycję w naszym gospodarstwie domowym.
Typy oczyszczalni biologicznych i ich funkcjonowanie:
Jak działa oczyszczalnia ścieków rozsączająca (drenażowa)? We wstępnej fazie oczyszczania ścieków udział bierze największy element oczyszczalni, czyli osadnik wstępny (gnilny). Zbiorniki oczyszczalnie ścieków - trzykomorowy osadnik gnilny spełnia rolę wstępnego oczyszczania ścieków. Osadnik gnilny musi znajdować się co najmniej 15 metrów od ujęcia wody pitnej, ale do 6 metrów od budynku. Ścieki z osadnika gnilnego przechodzą beztlenową fermentację, podczas której oczyszczane są z ponad połowy zanieczyszczeń. Nieczystości cięższe od wody gromadzą się na dnie zbiornika w formie osadu, a cząsteczki lżejsze od wody tworzą kożuch na powierzchni. Mikroorganizmy i bakterie odpowiadające za proces rozkładu, z których składa się osad czynny, rozkładają związki organiczne na proste związki chemiczne oraz wodę. Projekt oczyszczalni w drugim etapie oczyszczania polega na odprowadzeniu wstępnie oczyszczonych ścieków przez system drenażowy. Drenaż rozsączający rozpoczyna fazę oczyszczania ścieków w warunkach tlenowych. Są to dobre oczyszczalnie bez względu na poziom wód gruntowych, czy grunty o słabej przepustowości.
Jak działają oczyszczalnie ścieków tunelowe? Ile kosztuje i jak działa? Działa na tej samej zasadzie co oczyszczalnia drenażowa, jednak różni się budową. Sprawdzi się najlepiej w przypadku małych działek. Koszty tunelowej oczyszczalni wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od powierzchni na jakiej system będzie montowany.
Pojawia się w Sieci również sporo pytań o taki temat jak oczyszczalnia ścieków jak działa? Odpady organiczne i odpady przemysłowe w osadniku wstępnym oczyszczane są mechanicznie. Występuje tam także fermentacja beztlenowa oraz metanowa. Następnie ścieki doprowadzane są do komory natleniania. Kolejnym etapem działania przemysłowej oczyszczalni jest klarowanie. Następnie woda ściekowa jest odprowadzana do środowiska lub wykorzystywana w przemyśle. Jeśli osad się nie rozłożył, to odprowadzany jest do osadnika wstępnego. Jeżeli chodzi o wybór technologii oczyszczania ścieków przemysłowych, może on stanowić wyzwanie. Biorąc pod uwagę instalację przemysłowej oczyszczalni ścieków, myśli się głównie o ogromnej oszczędności w dłuższej perspektywie, ponieważ firma nie będzie zmuszona regularnie opłacać odprowadzania ścieków.
Pamiętajmy, że przemysłowe oczyszczalnie mogą być wykorzystywane przez wiele branż. Intensywny rozwój gospodarki poza korzyściami tworzy również zagrożenia. Najpopularniejszymi z nich są ryzyko zniszczenia środowiska oraz wyczerpania zasobów naturalnych. Aby zapobiegać niszczeniu środowiska, proponujemy wykorzystywanie biologicznych oczyszczalni ścieków przez przedsiębiorstwa.
Funkcjonowanie hybrydowej oczyszczalni ścieków, oparte jest na nowoczesnej technologii. System ten wykorzystuje biofilm (błona biologiczna) oparty na złożu biologicznym, współpracujący z bakteriami ulokowanymi w bioreaktorze (w formie swobodnie dryfujących grup), co zapewnia skuteczną neutralizację nieczystości. Działanie hybrydowej oczyszczalni nie wymaga instalacji drenażu rozsączającego. Osad czynny narasta w wyniku ciągłego i intensywnego napowietrzania, które zachodzi podczas mieszania się ścieków w drodze do reaktora. Technologia ta działa najlepiej, gdy osad czynny jest nisko obciążony, a złoże biologiczne jest odpowiednio dopasowane. Dzięki reaktorowi biologicznemu możliwe jest pełne oczyszczenie ścieków i usunięcie związków biogennych, czyli fosforu i azotu.
Jednym z głównych atutów oczyszczalni hybrydowej jest bardzo duża trwałość oraz odporność na przeciążenia hydrauliczne, czy nieregularną ilość wpływających ścieków, a nawet jeśli ilość ta będzie większa, niż w systemie konwencjonalnym, czyli szambie, nie będzie stanowiło to większego problemu. Dzieje się tak, ponieważ oczyszczalnia hybrydowa jest w stanie zakumulować znacznie większe ilości biomasy. Ilość przetwarzanych ścieków, z którymi w ramach innowacyjnej technologii da sobie radę oczyszczalnia hybrydowa jest znacznie większa, niż w przypadku szamba. Innym atutem hybrydowej oczyszczalni będzie elektroniczny system zarządzania oczyszczalnią, który pozwala nam kontrolować funkcjonowanie oczyszczalni za pomocą Internetu.
Częste pytanie jakie pojawia się wśród osób pragnących instalować tego typu systemu to "oczyszczalnia czy szambo?". Czym się różnią, jakie mają wady i zalety? Główną różnicą jest to, że w szambie gromadzą się nieczystości, które regularnie muszą być wypompowywane przez specjalistów, ale jego budowa jest tańsza niż instalacja oczyszczalni biologicznej. Natomiast budowa oczyszczalni, jako alternatywy dla szamba, ma przewagę przede wszystkim rozważając koszty eksploatacji. Budowa przydomowej oczyszczalni zajmuje sporo miejsca, ale nie wymaga regularnych wizyt specjalistów, tak jak w przypadku szamba. Własna oczyszczalnia ścieków to inwestycja w przyszłość, ponieważ jest tania w eksploatacji.
Tanie oczyszczalnie - szamba, są droższe w eksploatacji i nie rozkładają toksycznych nieczystości, jedynie je magazynują. Następnie specjalistyczne firmy, regularnie opróżniają szamba. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zdecydujemy się na oczyszczalnię ścieków. Nowoczesna oczyszczalnia ścieków jest tania w eksploatacji. Wymaga oczyszczania zaledwie raz na na rok. Zgodnie z prawem jeśli gospodarstwo domowe znajduje się w zasięgu sieci kanalizacyjnej, musi być do niej podłączone. Budowę oczyszczalni o wydajności mniejszej niż 7,5 m3 wystarczy zgłosić w Wydziale Ochrony Środowiska oraz Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. Oferujemy dokumentację konieczną do zgłoszenia tej inwestycji w urzędzie gminy. Dofinansowanie na oczyszczalnię można uzyskać z funduszy unijnych lub Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Polskie oczyszczalnie ścieków zaliczają się po dofinansowanie, obejmuje ono np. koszty przygotowania terenu, może też obejmować zakup i montaż urządzeń, takich jak zbiornik oczyszczalnia ścieków lub rozruch. Producent oczyszczalni bardzo często zapewnia instalację oczyszczalni, a także oferuje kompleksowe usługi oczyszczania i konserwacji. W przypadku biologicznych oczyszczalni konieczne jest zachowanie ich w dobrym stanie, raz na rok trzeba je otworzyć i wyczyścić. Nasze oczyszczalnie zgodne są z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Na obszarach bez dostępu do sieci kanalizacyjnej konieczne jest zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego w danej gminie.