5,0 Opinie w GoogleSprawdź oceny naszych Klientów

Oczyszczalnia przydomowa ze studnią chłonną

Sortuj według:
1
1

Oczyszczalnia przydomowa ze studnią chłonną

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków ze studnią chłonną to rozwiązanie proponowane na małe działki. Inwestując w zakup i montaż oczyszczalni, można zaoszczędzić na regularnych wywozach szamba. Oczyszczalnia biologiczna ze studnią chłonną jest dostępna w różnych wariantach. Dopasujemy oczyszczalnię w zależności od potrzeb gospodarstwa domowego klienta. Oczyszczalnia ze studnią chłonną powinna być dobrana przepustowością do planowanego zużycia wody na osobę oraz poziomu wód gruntowych na działce.


Biologiczna oczyszczalnia ścieków ze studnią chłonną - zasada działania

Nowoczesne rozwiązania zastosowane podczas konstrukcji biologicznej oczyszczalni ze studnią chłonną pozwalają na jednoczesne wykorzystanie biologicznych i mechanicznych metod oczyszczania ścieków. Jak to działa? Ścieki na samym początku trafiają najpierw do osadnika gnilnego. Oczyszczanie mechaniczne, które w nim zachodzi, polega na rozdzieleniu zanieczyszczeń lżejszych od wody, od tych cięższych. Cięższe opadają na dno zbiornika, a lżejsze dryfują na powierzchni tworząc kożuch. Po kilku dniach rozwarstwiania się zanieczyszczeń w wodzie, rozpoczyna się proces oczyszczania biologicznego. Podczas powolnego procesu fermentacji beztlenowej usuwane jest do 60% zanieczyszczeń. Wstępnie oczyszczone ścieki przepływają przez filtr do kolejnej komory, w której kontynuowany jest proces oczyszczania biologicznego. Niskoobciążony osad czynny oraz złoże biologiczne umożliwiają zajście tego procesu. Gazy powstałe podczas fermentacji odprowadzane są z osadnika za pomocą rury połączonej z domową instalacją kanalizacyjną, a następnie przez wywiewkę zamontowaną na dachu domu. Biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków z studnią chłonną umożliwia w pełni bezpieczny dla środowiska proces oczyszczania ścieków. Przebiega on bez wykorzystania żadnych środków chemicznych.


Czy warto inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków ze studnią chłonną?

Posiadanie przydomowej oczyszczalni ma jedną główną zaletę, mianowicie oczyszczalni tej nie trzeba opróżniać. Brak przymusu kosztownego opróżniania szamba przynosi oszczędności finansowe. Oczyszczalnia ze studnią chłonną opinie ma świetne, gdyż umożliwia cieszenie się oszczędnościami również mieszkańcom i właścicielom małych gospodarstw. W kategorii przydomowa oczyszczalnia ścieków studnia chłonna to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli się cieszyć długofalowymi korzyściami mieszkańcom i właścicielom małych działek, którzy się zdecydują na takie rozwiązanie. Oczyszczalnia ze studnią chłonną to opcja, dzięki której nie trzeba będzie martwić poziomem wypełnienia szamba i związanymi z tym wizytami ekipy asenizacyjnej. Na samych kosztach asenizacji można oszczędzić kilka tysięcy złotych rocznie, należy jednak podkreślić, że dokładna kwota zależna jest od częstotliwości opróżniania szamba.


Przydomowa oczyszczalnia ze studnią chłonną - konstrukcja

Taka oczyszczalnia to rozwiązanie w pełni nadające się na działki o bardzo małej powierzchni. Projekt przydomowej oczyszczalni ścieków ze studnią chłonną składa się z kliku współpracujących elementów. Jednym z nich jest osadnik gnilny, w którym jest zastosowany zbiornik trzykomorowy – dzięki przegrodom umożliwia odpływ klarownych ścieków, natomiast konstrukcja wielokomorowa nie posiada uciążliwego filtra. W osadniku gnilnym zachodzi oczyszczenie mechaniczne i biologiczne jednocześnie. Kolejnym elementem są rury łączące osadnik ze studnią chłonną. Ostatnim elementem w tej konstrukcji jest sama studnia.


Studnia chłonna do oczyszczalni jest zbiornikiem w formie kopuły ustawionej na poletku żwirowym. Odpływ ścieków ze studni do gruntu odbywa się poprzez boczne szczeliny na ścianach studni oraz dnie. Po otrzymaniu planów działki nasz specjalista może wykonać projekt oczyszczalni zgodny z przepisami prawa budowlanego.


Studnia chłonna oczyszczalnia ścieków - jak działa?

Montując takie rozwiązanie jak oczyszczalnia biologiczna studnia chłonna może być przydatnym elementem. Studnia chłonna ustawiana na poletku żwirowym to nie tylko zbiornik, ale również gruby żwir, przez który oczyszczony ściek przelewa się do gleby. Jeśli chodzi o drenaż, to każda nitka otoczona jest grysem (żwirem). Natomiast w przypadku studni konstruuje się tak zwane pole filtracyjne. Właśnie tam wprowadza się rurę z oczyszczalni, przez którą wydobywa się wstępnie oczyszczony ściek. Odpływ ścieków następuje przez szczeliny w ścianach oraz dnie studni. Ścieki przepływają przez żwir, który pełni wówczas rolę filtra i ułatwia rozsączanie w gruncie. Do studni może też być odprowadzana woda ze studzienki rozdzielczej. W ten sposób woda deszczowa dostanie się do gruntu, co zapewni lepsze nawodnienie roślin na działce. Studnia chłonna na deszczówkę i ścieki z oczyszczalni działa w sposób wysoce przyjazny dla środowiska.


Drenaż rozsączający czy przydomowa oczyszczalnia ścieków ze studnią chłonną opinie

Zarówno drenaż rozsączający jak i studnia chłonna to sposoby odprowadzenia oczyszczonych ścieków do gruntu. Jeśli chodzi o przydomowe oczyszczalnie, z reguły dzieli się je na dwie grupy: drenażowe (są one mniej skuteczne niż biologiczne) oraz biologiczne. Sam drenaż rozsączający jest bardzo powszechnym i uniwersalnym sposobem odprowadzania zanieczyszczeń do gleby z oczyszczalni przydomowej, jednak zajmuje on dużą powierzchnię.  W kategorii oczyszczalnia studnia chłonna to zbiornik, którego zadaniem jest rozsączenie oczyszczonych ścieków w glebie.


Drenaż rozsączający może być umieszczony w glebie o różnym poziomie wód gruntowych i o różnej przepustowości. Nieco mniejszą niż drenaż elastycznością cechuje się studnia chłonna. Jednak odpowiednio dobrana do warunków gruntowych oraz przepustowości oczyszczalni spełni swoje zadanie i odprowadzi wodę do gruntu w bezpieczny dla środowiska sposób. Dno studni z warstwą żwiru będzie się znajdowało znacznie głębiej w ziemi niż drenaż rozsączający. Zaleca się skontaktować z fachowcem w celu wyboru odpowiedniego sprzętu do panujących na działce warunków gruntowych. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, możliwe jest wyniesienie studni w postaci kopca. Studnia chłonna cechuje się znacznie większą odpornością na zapychanie, niż rurki drenażowe oraz łatwiejszym i tańszym serwisem.


Czy można kupić szambo ze studnią chłonną?

Szambo ekologiczne ze studnią chłonną raczej nie jest spotykane, ponieważ szambo trzeba regularnie opróżniać. Wykorzystuje się do tego wóz asenizacyjny. Zawartość szamba nie została oczyszczona, a odprowadzenie jego zawartości do gleby byłoby szkodliwe dla fauny i flory w otoczeniu. Zanieczyszczenia mogłyby się również dostać do wód gruntowych.


Warto więc jest sprawdzić rozwiązanie dostępne na naszej stronie, takie jak chociażby oczyszczalnia hybrydowa ze studnią chłonną, która łączy dwie najskuteczniejsze metody ekologicznego oczyszczania ścieków, czyli osad czynny i złoże biologiczne. Jeśli interesuje Cię studnia chłonna przydomowa oczyszczalnia ścieków dostępna w naszej ofercie to rozwiązanie w pełni bezpieczne i ekologiczne. Dzięki specjalnej konstrukcji osadnika gnilnego oraz budowie studni chłonnej ścieki, które trafiają do gruntu są zupełnie naturalne i bezpieczne dla środowiska.