Zobacz montaż oczyszczalni Haba Bio Easy Flow dla 5 osób z systemem odwodnień Green Shower (oczyszczalnia dla 5 osób ma większy zbiornik)
Montaż
Polecamy doświadczonych zewnętrznych instalatorów, którzy są odrębnymi od Dom i Woda, działającymi na własny rachunek podmiotami prawnymi, do montaży zakupionych u nas oczyszczalni, zbiorników na deszczówkę: naziemnych i podziemnych. Polecani przez nas instalatorzy wykonują montaże na terenie całego kraju. Po zakupie oczyszczalni przekazujemy kontakt do instalatora, który podczas bezpłatnej wizyty zaplanuje profesjonalną instalację urządzeń w ogrodzie i przygotuje propozycję kosztu montażu.
Opcje dodatkowo płatne w wyposażeniu oczyszczalni Haba Bio Easy Flow
Dopłata za przyłącze dla wozu asenizacyjnego
Wymiana skrzynki na pionową
Dopłata za zamki do pokrywy
Moduł internetowy Wi-FI
Green Shower do nawadniania roślinności
Kompostownik
Zalety systemu Bio Easy Flow:
Hybrydowa technologia oczyszczania
Bezzapachowy proces oczyszczania
Green Shower - wykorzystanie oczyszczonych ścieków do podlewania ogrodu
Możliwość współpracy z automatycznym kompostownikiem osadów Haba Composter
Eliminacja konieczności wywozu osadów, co zmniejsza koszty eksploatacyjne
Instalacja i dokumentacja:
Instalacja oczyszczalni wymaga zgłoszenia robót budowlanych do właściwego Starostwa Powiatowego. Z przyjemnością zajmiemy się kompletną dokumentacją oraz zgłoszeniem za Państwa, aby proces był jak najprostszy.
Budowa oczyszczalni Haba Bio Easy Flow 16 :
1. Skrzynka techniczna z wyciszeniem (dmuchawa +sterownik Multi Bio 2000 lub 3200)
2. Pompa do ścieków oczyszczonych z dodatkowym filtrem
I ETAP: Ścieki trafiają do reaktora, gdzie podlegają procesowisekwencyjnego natleniania. Przyczynia się to do usuwaniazanieczyszczeń organicznych, azotu oraz fosforu.
II ETAP: Zatrzymanie pracy dmuchawy, opadanie osadu nadno zbiornika (sedymentacja).
III ETAP: Odpompowanie wyklarowanej, oczyszczonej częściścieków.
Oczyszczalnia automatycznie przechodzi w tryb ekonomiczny(wakacyjny), w okresie braku dopływu ścieków
INSTRUKCJA MONTAŻU OCZYSZCZALNI HABA BIO EASY FLOW WIRO
Przed przystąpieniem do montażu obowiązkowo należy sprawdzić występowanie widocznych wad fizycznych zbiorników. Pod żadnym pozorem nie wolno opuszczać zbiornika do wykopu, jeżelisą zastrzeżenia, co do jego jakości.
Po wykonaniu wykopu należy na dnie umieścić warstwę 20 cm piasku i zagęścić. Następnie umieścić w wykopie zbiornik/zbiorniki i wypoziomować. Należy sprawdzić położenie (wysokości)otworów przyłączeniowych, a następnie zalać wodą do poziomu 30 cm od dna.
Zbiorniki zasypywać piaskiem w warstwach po 30 cm i zagęszczać wodą. Nie należy stosować zagęszczania mechanicznego ze względu na możliwość ich uszkodzenia. Po każdorazowymułożeniu kolejnej warstwy należy uzupełniać poziom wody w zbiornikach o kolejne 30 cm.
Po zasypaniu zbiorników ustabilizować i zasypać rury przyłączeniowe. Rury należy układać zgodnie z obowiązującymi normami i sztuką budowlaną. Jeżeli zbiornik ma być posadowiony na głębokości przekraczającej 50 cm (od sklepienia), należy wówczas wykonać obsypkę chudym betonem. W przypadku montażu osadnika w gruncie gliniastym lub pylastym zbiornik należy zabezpieczyć chudym betonem. W przypadku konieczności posadowienia głębszego niż 80 cm od sklepienia zbiornik na całym jego obwodzie należy zabezpieczyć chudym betonem i wykonać płytę odciążającą.
Generalną zasadą jest zapewnienie zbiornikom stabilności statycznej odpornej na działanie wód gruntowych i ruchy gruntu. W przypadku konieczności podniesienia pokrywy np. poprzez zastosowanie nadbudowy teleskopowej, należy podnieść wyjście pompy oraz przewodów wyżej, aby umożliwić w przyszłości obsługę z powierzchni gruntu (max. 30cm poniżej gruntu). Pierwotne wyjścia zaślepić.
PIERWSZE URUCHOMIENIE OCZYSZCZALNI
Po zamontowaniu oczyszczalni należy zalać komorę reaktora do poziomu pompy.
• Podłączyć i sprawdzić działanie dmuchaw, na powierzchni komory reaktora powinny
pojawić się drobne pęcherzyki.
• Podłączyć i sprawdzić działanie pomp.
• Sprawdzić i ewentualnie ustawić prawidłowe czasy w sterowniku.
Dmuchawy i pompy można sprawdzić poprzez sterownik pracujący w trybie ręcznym. Po sprawdzeniu pracy urządzeń bezwzględnie należy przestawić sterownik do trybu normalnego.
• Zaszczepić mikroorganizmy.
W tym celu należy zaaplikować do komory reaktora biologicznego dobrze pracujący osad czynny z pobliskiej oczyszczalni lub zastosować biopreparat Eco9 OXY Start.
Osad czynny z istniejącej oczyszczalni należy umieścić w komorze reaktora po kilku dniach od rozpoczęcia eksploatacji w ilości 2 kg suchej masy lub 50 l osadu czynnego na 1 m3 pojemności komory.
W skład biopreparatu OXY Start z serii Eco9 wchodzi odżywka startowa oraz odpowiedniozestawiona kompozycja pożytecznych mikroorganizmów o ściśle kierunkowym działaniu.
Efektem jest zwiększenie skuteczności oczyszczania oraz hamowanie nieprzyjemnychzapachów, szczególnie w fazie rozruchowej urządzenia.
Sterowanie oczyszczalnią
Sterowanie sekwencyjnym biologicznym reaktorem odpowiadające za jego pełną automatyzację odbywa się za pomocą sterownika. Sterownik w swojej budowie posiada klawiaturę membranową oraz wyświetlacz, na którym pokazywane są wszystkie komunikaty informujące o bieżącej pracy oczyszczalni. Klawiatura umieszczona na przedniej stronie sterownika umożliwia ustawienie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni parametrów, takich jak: czas pracy dmuchawy oraz pompy (załącza je w określonych odstępach czasowych). Istnieje również możliwość ustawienia pracy w trybie automatycznym oraz ręcznym(serwisowym). W skład sterownika wchodzi również lampa sygnalizacyjna, alarmująca o ewentualnym nieprawidłowym działaniu oczyszczalni. Sterownik zasilany jest napięciem 230 V. Użytkownik oczyszczalni zobowiązany jest do zapewnienia ciągłości w dostawie zasilania.
Skrzynkę z układem sterowania należy umieścić w miejscu o ograniczonej ekspozycji na słońce np. między drzewami. Szczegółowe informacje umieszczono w instrukcji sterownika.
UWAGA!
Obowiązkowe jest zastosowanie oddzielnego zabezpieczenia nadprądowego C10 oraz różnicowo - prądowego 25A, a przyłącze elektryczne musi być wykonane przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje do przeprowadzania tego typu prac.