Rekuperator Marley MEnV 180 - wymiennik ciepła, który dostarcza świeże powietrze do Twojego domu.
Co to jest rekuperacja i do czego służy rekuperator?
Na etapie projektowania wentylacji warto pomyśleć zapewnieniu właściwego obiegu powietrza we własnym domu – rekuperacja to nic innego jak wentylacja pomieszczeń z odzyskiem ciepła ! Dzięki zastosowaniu tanich mini rekuperatorów ściennych stworzymy system do oczyszczania wilgotnego i zanieczyszczonego dwutlenkiem węgla powietrza, a dodatkowo odzyskamy ciepło !
Rekuperator jako ochrona przed wilgocią i grzybem.
Rekuperator cały czas wymienia powietrze w Twoim domu utrzymując odpowiedni poziom wilgotności – chroni Cię w ten sposób przed grzybem, który może pojawić się na ścianach. Nie musimy Państwa przekonywać o szkodliwości posiadania grzyba w mieszkaniu. Zastosowanie rekuperatora pozwala poprawić warunki zdrowotne domowników, a także osłoni pomieszczenia przed nadmierną wilgocią.
Rekuperator i alergie.
Rekuperator ochroni Cię przed alergią na pyłki roślin zredukuje wszelkie zanieczyszczenia z kurzu i roztoczy. Rekuperacja za pomocą tego urządzenia do wentylacji chroni wszelkiego rodzaju alergiami. Wspomniane alergie na pyłki roślin są coraz bardziej powszechne szczególnie w okresach pylenia roślin. Uczulenie na pyłki roślin przestanie być Twoim zmartwieniem. Świeże powietrze z rekuperatora pozwoli na pozbycie się uciążliwego kataru, zaczerwienionych oczu czy uczucia swędzenia. Zakup rekuperatora może być Twoim rozwiązaniem kłopotów z czystym powietrzem.
Rekuperator zatrzymuje ciepło w domu.
Urządzenie do rekuperacji odzyskuje ciepło do 85%, a dodatkowo zatrzymuje to powietrze zapewniając komfortowe uczucie ciepła. Rozwiązaniem jest rekuperator ścienny Marley – urządzenie wentylacyjne z ceramicznym wymiennikiem ciepła.
Instrukcja montażu rekuperatora Marley z ceramicznym wymiennika ciepła/ MEnV 180.
Przed rozpoczęciem instalacji rekuperatora należy przeczytać poniższą instrukcję.
Wskazówki dotyczące instalacji:
Uwaga ! Wszelkie prace należy wykonywać w stanie bez napięcia energii elektrycznej, bez podłączenia do prądu ! Podłączenie do instalacji elektrycznej może przeprowadzić jedynie specjalista elektryk z uprawnieniami, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Następnie należy pamiętać, by:
- Napięcie i częstotliwość zasilania elektrycznego były zgodne z danymi technicznymi urządzenia.
- W instalacji należy przewidzieć urządzenie zabezpieczające odłączające wszystkie bieguny od sieci o rozwartości ze styków co najmniej 3 mm.
- Instalację w pomieszczeniach wilgotnych należy wykonać zgodnie z normą DIN/VDE 0100 T701.
- Dzieci oraz osoby o ograniczonej sprawności fizycznej, sensorycznej lub intelektualnej, a także nie posiadające odpowiedniego doświadczenia i wiedzy mogą obsługiwać urządzenie wyłącznie pod nadzorem lub jeżeli zostały poinstruowane o sposobie bezpiecznego użytkowania urządzenia i zrozumiały zagrożenia związane z jego użytkowaniem. Dzieci nie mogą się bawić urządzeniem. Czyszczenia ani konserwacji urządzenia w zakresie wykonywanym przez użytkownika nie wolno powierzać dzieciom bez nadzoru. Aby zapobiec manipulacjom i uszkodzeniom, urządzenie należy zainstalować na wysokości co najmniej 2,30 m nad ziemią (w przypadku instalacji zewnętrznej).
- Przy eksploatacji paleniska zależnego od powietrza w pomieszczeniu w planowanym miejscu ustawienia urządzenia trzeba zwrócić uwagę na zapewnienie dostatecznego nawiewu,szczególnie w przypadku okrycia budynku nieprzepuszczającego powietrza.
- Należy przestrzegać obowiązujących przepisów dotyczących wspólnej eksploatacji paleniska (term gazowych, kominków, okapów kuchennych itd.) i systemów kontrolowanego wietrzenia i przewietrzania (MEnV 180). W przypadku pytań należy zwrócić się do właściwego okręgowego zakładu kominiarskiego.
Wskazówki ogólne:
■ Minimalny odstęp między urządzeniami: 1 m
■ Maksymalny odstęp między urządzeniami w parze: 10 m
■ Maks. jedna ściana działowa o grubości 15 cm
Wskazówki dotyczące montażu wymienników ciepła świeżego powietrza MEnV 180
Dane techniczne* MEnV 180
Klasa ochrony/ stopień ochrony
Wymiennik ciepła: II/IP X2 wewnątrz
II/IP X4 na zewnątrz
Napięcie sieci
220–240 V (~50 Hz)
Silnik
24 V DC, na łożyskach kulkowych
Pobór mocy
3/4,5/7 W
Wydajność powietrza
16/25/37 m³/h
Współczynnik odzysku ciepła maks. 85 %, Ø 79,1 %
Ciśnienie akustyczne (3 m)
22/29/35 dB(A)
Zewnętrzna izolacyjność akustyczna:39 dB (odpowiada 3 klasie izolacyjności akustycznej okien wg VDI 2719)
*Zmiany techniczne zastrzeżone