Popularność zbiorników na wodę deszczową rośnie. Zazwyczaj wybieramy naziemne opcje. Wygrywają ceną oraz możliwością instalacji nawet w ogródku działkowym. Jednak to właśnie podziemne zbiorniki na wodę deszczową dają znacznie więcej możliwości, a w dłuższym okresie czasu generują większe oszczędności. Dzisiaj pokażemy Ci 8 najważniejszych powodów, dla których warto w nie zainwestować.
Podziemne zbiorniki na wodę deszczową pozwolą Ci oszczędzić
Podziemne zbiorniki na deszczówkę mają większą pojemność. Najmniejsze zgromadzą 1-2m³ wody, gdy tymczasem naziemne dostępne są w wersji od 250 do 2000 litrów. Oczywiście na rynku są również zestawy duże, które w komplecie mają dwa zbiorniki naziemne o pojemności 1m³ lub 2m³. Jednak ich wielkość wymaga miejsca i na małych posesjach okazują się niefunkcjonalne. Ograniczają powierzchnię rekreacyjno-wypoczynkową.
Tymczasem większa pojemność oznacza mniejsze zużycie bieżącej wody.
Ocenia się, że zaledwie kilka procent kranówki wykorzystujemy do jej spożycia w formie napoju lub do przygotowywania posiłków. Pozostała służy nam do celów gospodarczych - sprzątania, mycia naczyń i prania. Gdy mamy jeszcze ogród, rachunki zwiększa podlewanie. W wielu tych sytuacjach można wykorzystać deszczówkę. Specjaliści oceniają, że właściwie dobrane systemy małej retencji obniżają rachunki nawet o 50%!
Teraz dalsza część aspektu finansowego.
Podziemne zbiorniki na wodę deszczową obniżą Twój podatek od zabetonowania
Nowa ustawa nakłada opłaty od bruku na wszystkich właścicieli działek o wielkości min. 600 m², gdzie powierzchnia biologicznie czynna zajmuje mniej niż 50% wielkości działki. Tymczasem odpowiednio dobrane systemy retencyjne mogą obniżyć wysokość rocznego podatku nawet o ok. 70%. Wystarczy, by pojemność zbiornika na deszczówkę wynosiła 10-30% odpływu rocznego z terenów uszczelnionych stale związanych z gruntem.
Zazwyczaj warunku tego nie spełniają naziemne opcje.
Poza finansowymi podziemne zbiorniki na wodę deszczową mają jeszcze inne zalety.
Wodę z podziemnych zbiorników na deszczówkę wykorzystasz na różne sposoby.
Naziemne zbiorniki na wodę deszczową mają ograniczone funkcje. Wodę pobiera się, przez kranik. Można do niego podłączyć węża ogrodowego. W ten sposób deszczówka posłuży Ci do podlewania ogrodu, mycia samochodu, kostki brukowej, podłogi czy przyrządów ogrodniczych.
Tymczasem podziemne zbiorniki na deszczówkę posiadają rozbudowany system odprowadzania. Rury można doprowadzić nie tylko do kraniku usytuowanego w wybranej części ogrodu, ale także do zraszaczy, które są bardziej funkcjonalne niż tradycyjny wąż.
Ponadto w nowszym budownictwie wykorzystuje się deszczówkę także do spuszczania wody w toalecie, w zmywarce oraz w pralce. Systemy filtrujące oczyszczają wodę z dachów, dzięki czemu jest ona całkowicie bezpieczna dla domowych urządzeń.
Podziemne zbiorniki na wodę działają cały rok
Naziemne pojemniki trzeba opróżniać przy pierwszych przymrozkach. W przeciwnym razie zamarznięta woda uszkodziłaby konstrukcję.
Tego zagrożenia nie ma w przypadku podziemnych zbiorników na deszczówkę. Umieszczone są one w gruncie oraz obłożone geowłókniną, która chroni przed wilgocią i niskimi temperaturami. Dzięki temu można gromadzić wodę także w okresie zimowym.
Podziemne zbiorniki na wodę deszczową nie zniszczą wyglądu Twojego ogrodu
Są niewidoczne.
Wkopane w ziemię nie zaburzają estetyki przestrzeni. Swobodnie możemy je umieścić pod klombem z kwiatami, trawnikiem, czy pod ścieżką w ogrodzie. Świetnie sprawdzają się więc na nieruchomościach prywatnych, gdzie ogród jest ważną strefą wypoczynkową.
Podziemne zbiorniki na deszczówkę są też lepszym rozwiązaniem na mniejszej działce, gdzie liczy się każdy m² zieleni.
Podziemne systemy retencji wkopujesz, gdzie chcesz.
Jedyne, na co należy uważać, to lokalizacja pod parkingiem. Gdy przewidziany jest postój dużej ilości samochodów osobowych lub ciężarówek, warto wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z którego wykonany jest podziemny zbiornik na wodę deszczową. W takim miejscu lepszy będzie betonowy. Chociaż jest on znacznie mniej trwały niż te z tworzyw sztucznych, jednak jest nieco bardziej odporny na zgniatanie. Jednak dotyczy to jedynie sytuacji, w której mamy do czynienia z bardzo dużym naciskiem na powierzchnię, a to przypadki szczególne.
Zbiorniki podziemne na wodę deszczową dopasują się do Twoich potrzeb.
Oferta na zbiorniki podziemne na wodę deszczową jest bardzo zróżnicowana, co rozszerza także krąg nieruchomości, do których można je zaadaptować. W zależności od pojemności opcje można dopasować zarówno do gospodarstw domowych z małą ilością osób i o niewielkiej powierzchni dachów, jak i zainstalować przy obiektach biurowych i przemysłowych o zwiększonym zapotrzebowaniu.
Podziemny zbiornik na deszczówkę będzie Ci służyć co najmniej przez dekady…
…. a nawet przez setki lat. Pod warunkiem, że wybierzesz zbiornik na deszczówkę z tworzywa sztucznego. Ich żywotność sięgać może nawet 400 lat. Wszystko za sprawą materiałów, z których są wykonane. Polietylen, czy GRP są odporne na działanie wilgoci.
Ponadto, sam podziemny zbiornik na deszczówkę wykonany jest metodą formowania rotacyjnego. To oznacza, że jest jedną bryłą, bez łączeń i spoiw, które mogłyby ulegać korozji. Co więcej, brak punktów styku wiąże się także z absolutną szczelność przez cały okres użytkowania.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się ze zbiornikami betonowymi. Materiał ten nie jest tak trwały. Nawet ten najbardziej wytrzymały z czasem zaczyna się kruszyć. Nie jest też odporny na działanie wody. Posiada w konstrukcji pręty metalowe, które dodatkowo obniżają jego żywotność. Wraz z upływem czasu woda może przenikać do warstwy, w której się znajdują i prowadzić do ich rdzewienia. Ponadto, uwalniają się związki, które przenikają do wody, pogarszając jej jakość.
Różnice widać też w gwarancjach. O ile betonowe zbiorniki na deszczówkę objęte są gwarancją producenta przez ok. 5-7 lat, o tyle w przypadku zbiorników podziemnych na deszczówkę wykonanych z tworzywa sztucznego minimalny okres trwa 15 lat. Istnieją też wyroby, przy których wynosi on nawet 50 lat.
Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie rozwiązania, w Dom i Woda prowadzimy również doradztwo w zakresie eko-rozwiązań. Dzięki temu dobierzesz zbiornik skrojony dokładnie na potrzeby Twojej rodziny.