5,0 Opinie w Google opinie z Google

Własna wędzarnia w Twoim ogrodzie, teraz to możliwe.

Opublikowano dnia 05-07-2022

Własna wędzarnia ogrodowa - wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Zaledwie co piąty Polak nie je mięsa. Aż 43% z nas nigdy by z niego nie zrezygnowało. Jesteśmy narodem mięsożerców. Lubimy je nie tylko do obiadu. Zajadamy się nim na śniadania i kolacje. Wędzone mięso w Polsce to tradycja. Trwa od wieków, gdyż kiedyś był to najlepszy i najprostszy sposób konserwacji przedłużający żywotność dziczyzny. Dzisiaj wędzonkę możesz przygotować samodzielnie. Wystarczy kawałek ogródka i własna ogrodowa wędzarnia betonowa. Poznaj wszystkie zalety tego rozwiązania.

Co będzie lepsze - własna czy gotowa wędzarnia ogrodowa?

W teorii każdy może samodzielnie stworzyć wędzarnię ogrodową. Wystarczą deski, śruby, odrobina cierpliwości… i większe zdolności do majsterkowania. Z pewnością jest to opcja nieco tańsza, dlatego kusi wielu zwolenników wędzonych przysmaków.

Jednak…

Aby wędzarnia w ogrodzie mogła spełniać swoją rolę, musi mieć dobre odprowadzanie dymu, wentylację podtrzymującą ogień, a także dodatki typu termometr.

Powinna być zbudowana z wysokojakościowych materiałów i zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych: wysokich i niskich temperatur oraz wilgoci.

Własnoręcznie mamy możliwość stworzyć wędzarnię ogrodową z desek drewnianych. Natomiast gotowe, dostępne np. w Dom i Woda są murowane.. Tym samym są odporne nie tylko na temperatury. Beton jest ogniotrwały, co minimalizuje ryzyko wybuchu pożaru. Bezpieczeństwo jest największą zaletą murowanych wędzarni ogrodowych dostępnych w Dom i Woda.

Popularne rodzaje

Na rynku dostępne są trzy typy grillo-wędzarni:

l  drewniane

l  murowane

l  metalowe.

Pierwsze nie cieszą się wielką popularnością ze względu na większe zagrożenie zajęcie się ogniem. 

Metalowe są znacznie bezpieczniejsze, jednak mogą się nagrzewać. Ich niewątpliwą zaletą jest waga. Można je swobodnie przenosić i zmieniać położenie w ogrodzie.

Murowane wędzarnie ogrodowe są najbardziej dopracowane. Posiadają przydatne rozwiązania takie, jak termometr, komin itp. W Dom i Woda znajdziesz opcje, które na zewnątrz imitują drewno. Dzięki temu doskonale wtapiają się w zielone otoczenie domu. 

Gdzie postawić wędzarnię ogrodową?

O ile drewniane i metalowe opcje są lekkie i mobilne, o tylko murowane - mimo swoich licznych zalet - są zbyt ciężkie na ciągłą zmianę lokalizacji. Dlatego warto dokładnie ją przemyśleć.

Tym bardziej, że dym może przeszkadzać domownikom lub sąsiadom. Najlepiej, aby wędzarnia ogrodowa stała w odległości min. 10 m od zabudowań zarówno Twoich, jak i sąsiadów, którzy tym bardziej mogą nie przepadać za zapachem wędzonego mięsa. 

Jak długo trwa wędzenie w domowych wędzarniach ogrodowych?

Zależy, jaką metodę wybierzesz. Masz 3 możliwości:

l  na gorąco

l  na zimno

l  na ciepło

Pierwsze z nich odbywa się w temperaturze 50-80⁰C i trwa kilka godzin. Przy drugim sposobie, trudniejszym i bardziej wymagającym, temperatura utrzymana jest na poziomie 15-25⁰C. Wędzenie trwa wówczas kilka dni. Jest to jednak proces zdrowszy , a mięso ma ciekawsze walory smakowe. 

Trzeci sposób jest najrzadszy. Temperaturę utrzymuje się wówczas w granicach 22-40⁰C. Proces ten w murowanej wędzarni ogrodowej jest nieco krótszy niż przy niskiej temperaturze, jednak również trwa do kilku dni.

O ostatecznej długości decyduje również rodzaj mięsa.

Jeśli już o nim mówimy…

Jakie mięsa są najelpsze do ogrodowych wędzarni

Tłuste.

Jest to podstawowy warunek. Chude rodzaje np. pierś z kurczaka mogą nadmiernie wysychać. Stają się wówczas zbyt twarde i wiórowate. Jest to wynik samej istoty wędzenia, która polega na częściowym wytapianiu tłuszczu.

Jakie zatem mięsa będą najelpsze do domowych wędzarni ogrodowych?

Na pierwszym miejscu plasuje się wieprzowina. Doceniane są w szczególności żeberka wieprzowe. Fani drobiu mogą postawić na indyka. Koneserzy uwielbiają również wędzone ryby. W tym wypadku również należy wybierać tłuste gatunki.

Wyjątkowy smak kropką nad “i”

Murowana wędzarnia ogrodowa da Ci możliwość dopasowania smaku mięsa do własnych preferencji. Sam zdecydujesz, czy wolisz mniej, czy więcej soli i jakich przypraw ewentualnie dodać.

Pamiętaj także, że na walory te wpływa również rodzaj zastosowanego drewna. We własnej wędzarni ogrodowej nad tym również masz kontrolę.

Najczęściej wykorzystuje się olchę, jabłoń, gruszę i klon. Próbuj i sprawdzaj, które z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu. 

Dom i Woda wychodzi naprzeciw

Jeśli marzy Ci się smak własnej wędzonki, skontaktuj się z nami. Dostarczymy Ci wysokiej jakości wędzarnie ogrodowe, które spełnią Twoje wymagania. Znajdziesz też szereg innych ekologicznych i ciekawych urządzeń do ogrodu, jak sauny czy domki hobbita, dzięki którym stworzysz prawdziwą, przydomową strefę relaksu.

 


Galeria

Pozostałe wpisy