5,0 Opinie w Google opinie z Google

Czym jest mała retencja? —zbieranie wody deszczowej, jako aspekt ekonomiczny i ochrona przed podtopieniami.

Opublikowano dnia 04-10-2023

Czym jest mała retencja? —zbieranie wody deszczowej, jako aspekt ekonomiczny i ochrona przed podtopieniami.

Instalacja systemów retencyjnych ma wiele zalet, również  ekologicznych. Przynosi też znaczne oszczędności, a komfort stałego dostępu do wody użytkowej jest nieoceniony.
Dzisiaj wyjaśniamy:
·        czym jest mała retencja,
·        dlaczego każde działanie nawet na poziomie indywidualnym ma tak ogromne znacznie,
·        jak można wykorzystać wodę deszczową z naziemnych zbiorników,
·        jakie są korzyści z instalacji podziemnego zbiornika na deszczówkę,
·        jak zbiorniki na deszczówkę mogą ochronić przed podtopieniami.


Mała retencja — wyjaśnienie definicji
Retencja wodna jest to gromadzenie i przechowywanie wody w sztucznych zbiornikach w celu spowolnienia jej odprowadzania do gruntu i przeznaczanie do późniejszego wykorzystania.
W Polsce zasoby wód naturalnych są niewielkie w porównaniu z innymi krajami Europy. Sytuacja hydrologiczna w naszym kraju w dużej mierze jest konsekwencją złej gospodarki, a także niewłaściwej melioracji w leśnictwie i rolnictwie w II połowie ubiegłego wieku. Skutkiem jest deficyt wody, a także liczne ekstremalne sytuacje pogodowe takie jak:
       susze,
       nawałnice,
       częstsze gradobicia,
       dominacja intensywnego, gwałtownego opadu nad regularnym, spokojnym deszczem.


Retencja w Polsce kuleje. Przynajmniej na poziomie krajowym. Mamy niewiele sztucznych zbiorników. Jest ich 100, a pojemność wynosi zaledwie 6,5% średniego rocznego odpływu. Dla porównania w Hiszpanii jest ich 1,9 tysięcy.

Polska jest w czołówce krajów europejskich zagrożonych niedoborem wody. Coraz częściej zła sytuacja hydrologiczna w okresie letnim zmusza do wyłączenia jej dostaw do odbiorców indywidualnych.

Teraz każde działanie jest na wagę złota - także kroki podejmowane przez gospodarstwa domowe.

Czym jest mała retencja?
Jest to gromadzenie wody opadowej w zbiornikach w ogrodach przydomowych, na terenie domów jednorodzinnych, firm, wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz gospodarstw rolnych. Celem jest jej ponowne wykorzystanie.
Mała retencja zakłada instalację systemów typu:
       studnie chłonne,
       skrzynki i tunele rozsączające,
Popularnością cieszą się w szczególności dwie ostatnie propozycje ze względu na większą funkcjonalność.


Naziemne zbiorniki na deszczówkę — możliwości wykorzystania wód opadowych
Są to najprostsze systemy retencyjne. Zbiorniki naziemne na deszczówkę w postaci np. klasycznej beczki na wodę deszczową lub designerskiego zbiornika montuje się przy domu mieszkalnym, na działce, zazwyczaj w pobliżu budynków, gdyż podłączone muszą być bezpośrednio do rynny. Jest wiele zestawów zbiorników naziemnych, które w komplecie zawierają również zbieracze wody deszczowej i inne akcesoria.
Zbiorniki naziemne mają różne pojemności, kształty i dekoracyjne efekty, które bardzo realnie odzwierciedlają murki z cegły, pień drzewa, czy też dzbany, dzięki temu poza swoja podstawową funkcją są również ozdobą domu i ogrodu. W sprzedaży jest duzo więcej modeli, w róznych pojemnościach.
Woda deszczowa w nich zgromadzona jest miękka i bogata w składniki mineralne. Jest znacznie lepsza do wykorzystania w gospodarstwie domowym niż twarda i chlorowana „kranówka”.
Z dużo lepszym efektem spożytkujesz ją do:
·        podlewania trawnika i kwietnych rabatek,
·        ogrodu warzywnego
·        mycia samochodu,
·        czyszczenia kostki brukowej.
Dzięki temu zmniejszysz wydatki związane z zużyciem wody bieżącej. Jednocześnie masz stały dostęp do jej zasobów nawet w przypadku deficytów spowodowanych suszą.
Ponadto deszczówka wykorzystana w ten sposób naturalnie zasila wody gruntowe w okresach zmniejszonego opadu.


Podziemne zbiorniki na wodę deszczową — wszechstronność innowacyjnych systemów
Instalacja podziemnych systemów retencyjnych jest z pewnością większym i kosztowniejszym przedsięwzięciem, ale za to niewidocznym, bo wszystko mamy pod ziemią. W przypadku potrzeby dużego zbiornika to zazwyczaj jedyna opcja. Oczywiście dostępne są ekonomiczne opcje np. zbiornik na deszczówkę 2000l - 2m3. Sprawdzają się doskonale na niewielkich nieruchomościach, a także w ogrodach działek letniskowych.
Należy pamiętać, że wielkość zbiornika na deszczówkę dobiera się do wielkości dachu, warunków wodno- gruntowych, regionu, czy też możliwości zagospodarowania nadmiaru deszczówki na posesji. Należy także liczyć się z kosztami montażu przez profesjonalistów, ale też  instalację można  wykonać samemu.
Jednak funkcjonalność podziemnych systemów małej retencji daje większe możliwości wykorzystania zgromadzonych wód opadowych. System filtracji sprawia, że do takiego zbiornika trafia czysta, miękka woda. Idealna oczywiście do podlewania trawników, kwiatów i warzyw.
Jednak nie tylko.
Ukryty pod ziemią zbiornik warto wyposażyć w pompę, można też sprzężyć ze zraszaczami ogrodowymi, by zapewnić równomierne i delikatniejsze rozprowadzanie wody po częściach zielonych.
Możliwe jest także podłączenie zbiornika do domowego systemu kanalizacji i używanie wody opadowej w toalecie oraz do prania w pralce automatycznej. Miękka deszczówka  znacznie lepiej sprawdza się w tej roli, gdyż eliminuje problem osadu z kamienia, a tym samym wydłuża życie sprzętów domowych.
Specjaliści wyliczają, że montaż zbiorników na wodę deszczową zmniejsza zużycie kranówki nawet o 50%.


Aspekt ekologiczny małej retencji
W Polsce obecnie dominację przejmują gwałtowne opady atmosferyczne. Tymczasem burze i ulewne deszcze nie zasilają odpowiednia gleby. Zazwyczaj trafiają do studzienki kanalizacyjnej, a gdy ta nie jest w staniej przyjąć tak dużych ilości wody w jednym czasie, dochodzi do podtopień.
Systemy małej retencji pozwalają zebrać jej nadmiar z dachów i „przechować” na trudniejsze czasy. Ich pozytywny wpływ na środowisko widać w szczególności na nieruchomościach o dużym udziale części zabetonowanych, kiedy deszczówka nie ma wystarczającej powierzchni biologicznie czynnej na przeniknięcie do gruntu.
Ponadto zgromadzony opad wykorzystywany później np. do podlewania ogrodu w sposób naturalny zasila ziemię w okresach suszy. Natomiast ograniczenie zużycia kranówki wpływa na zmniejszenie deficytu jej zasobów, z którym Polska mierzy się już od kilku dekad.
 

Mała retencja- ochrona przed podtopieniami

Ulewne deszcze i burze niestety powodują podtopienia domów, garaży, czy też różnych budynków gospodarczych, ponieważ gleba nie jest w stanie wsiąknąć dużej ilości wody w krótkim czasie. Jeśli na naszej posesji mamy grunt gliniasty, to tylko pogarsza sytuacją, gdyż jest to podłoże nieprzepuszczalne.
Właśnie w takiej sytuacji podziemne zbiorniki na deszczówkę są sposobem na ochronę przed zalaniem.  Mając zbiornik podziemny możemy odprowadzić do niego deszczówkę ze wszystkich dachów na podwórku, a potem rozprowadzić ją lub wykorzystać tam gdzie chcemy i jak chcemy, co sprawia, że mamy na tym kontrolę.
 
Dom i Woda — poznaj zasoby naszego sklepu i profesjonalizm doradców
W naszym sklepie znajdziesz bogatą ofertę ekologicznych rozwiązań do Twojego ogrodu. Małą retencję zapewniają studnie chłonne, skrzynki, tunele rozsączające i zbiorniki na deszczówkę, których lista jest długa. Mamy opcje dopasowane na każdą kieszeń, a także odpowiednie na różne — także trudne tereny.
Służymy doradztwem przed zakupem. Pomagamy wypełnić wnioski na dofinansowanie Moja Woda oraz na programy dotyczące lokalnych systemów retencji. Natomiast po zakupie przekazujemy kontakt do profesjonalnych montażystów na danym terenie. Prawidłowa instalacja daje bowiem pewność optymalnego funkcjonowania systemu, a także zachowania okresu gwarancji producenta.

Tutaj możesz zobaczyć gotowe propozycje spełniające minimum pojemnosci zbiorników zgodnie z programem Moja Woda:

Moja Woda- naziemne zbiorniki na deszczówkę

Moja Woda- podziemne zbiorniki na deszczówkę


Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy.

 
 

Galeria

Pozostałe wpisy