Skontaktuj się z nami: 570 018 537 (Iza) 533 327 679 (Robert)
Od 01 kwietnia 2021 r. Warszawa wprowadza nowy sposób naliczania opłaty za gospodarkę odpadami w stolicy. Wysokość będzie zależna od zużycia bieżącej wody. Wyniesie 12,73 zł/m3. Będzie taka sama zarówno dla wspólnot mieszkaniowych, jak i dla domków jednorodzinnych oraz firm. Mamy sposób, jak wpłynąć na ostateczną wielkość rachunków.
Uzależnienie opłaty od zużycia wody pitnej jest swoistym novum w realiach polskich. Ma na celu urealnienie pobieranych opłat, które w ostatnich latach w stolicy przybrały horrendalne wysokości.
Najważniejsze założenie nowego systemu:
Mieszkańcy stolicy będą składali deklarację o zużyciu wody w ciągu ostatnich 6 miesięcy z ostatniego roku i na tej podstawie wyliczona im zostanie opłata na kolejny miesiąc. Deklarację należy złożyć najpóźniej do 31 marca br. Można tego dokonać przez portal Miasta Stołecznego Warszawa, gdzie także dostępne są szczegółowe informacje dotyczące deklaracji gospodarowania odpadami.
liczba osób x 4m2 x 12,73 zł
Ile będą płacić właściele domków letntiskowych ?
Inaczej będą rozliczane nieruchomości niezamieszkałe w tym. m.in. domki letniskowe. Ich właściciele będą płacić stałą opłatę 181,90 zł rocznie.
W zużycie, które będzie odnośnikiem do naliczania bieżących opłat za gospodarkę odpadami 2021 w Warszawie, nie będzie brana pod uwagę tzw. woda bezpowrotnie zużyta np. pobierana do podlewania ogródka. Warunek: należy zamontować osobny licznik (z koniecznością jego legalizacji co 5 lat). Informację o jego posiadaniu oraz miesięcznym zużyciu należy zawrzeć w deklaracji składanej do 31 marca.
Nowa metoda naliczania opłat za gospodarowanie odpadami 2021 w Warszawie będzie korzystna w szczególności dla jednoosobowych domów oraz dla tych, którzy oszczędnie gospodarują pitną wodą z kranu.
Jednak daje też większe możliwości zmniejszenia wielkości rachunków.
Rozwiązaniem są:
Zbiorniki na wodę deszczową
Zmiany w ustawie odliczają zużycie tzw. wody bezpowrotnie zużytej przy montażu liczników. Prawda jest jednak taka, że nie jest to cała woda, której nie wykorzystuje się do picia. Hektolitry spływają do toalety, służą do podlewania kwiatków w domu, mycia samochodu, kostki brukowej, mycia domu. Aby zmniejszyć zużycie, wystarczą zbiorniki na wodę z systemem wykorzystującym deszczówkę w domu
Najlepszym rozwiązaniem w gospodarstwach domowych są podziemne urządzenia. Są przede wszystkim większe i spełniają wymogi kilkuosobowej rodziny. Dla 2-4-osobowego domostwa idealna będzie mała bańka o pojemności 1600 litrów.
Jednak w przypadku większego zużycia w większej rodzinie niż 4 - 8 osób przy powierzchniach dachu od 150 m2 do 300m2 , dobrym rozwiązaniem będą zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów, a nawet 6000 litrów..
Jeśli przeraża Cię myśl o kopaniu wypielęgnowanego ogródka, mamy dla Ciebie naziemne zbiorniki na wodę deszczową w różnym designie, które doskonale wpiszą się w charakter domu i otoczenia.
Wolisz styl nowoczesny, a Twój dom przybrał minimalistyczną, industrialną formę? Z pewnością pasować będą do niego proste i eleganckie zbiorniki na wodę 350 litrów - Lava lub Zbiornik Sunda 300 litrów imitujący rattan.
Przede wszystkim zmniejszą zużycie bieżącej wody, od której naliczana będzie opłata za gospodarowanie odpadami 2021 w Warszawie. Deszczówkę będziesz mógł wykorzystać nie tylko do podlewania ogródka. Doskonale sprawdzi się także w myciu auta, a także utrzymaniu czystości wewnątrz domu. Jest filtrowana, zatem przy jej użyciu wyczyścisz podłogę.
Co więcej, przy instalacji odpowiedniego systemu odprowadzania, woda ze zbiornika może być używana do spłukiwania toalety. Jest też bezpieczna dla pralki. Pamiętaj, że jedynie 3% kranówki zużywamy do picia i gotowania. Resztę marnujemy bezpowrotnie. Zbiorniki na wodę pozwolą nam wyeliminować ten problem i zmniejszyć wydatki w gospodarstwie domowym.