Opublikowano dnia 21-07-2021
Ziemianka znana jest od wieków. To z niej korzystali nasi przodkowie już w okresie średniowiecza. Była dla nich lodówką i spiżarnią, w której zapasy przetrwały do kolejnych zbiorów. Dzisiaj ta tradycja powraca w postaci funkcjonalnych, estetycznych i komfortowych rozwiązań. Zachwycają one nie tylko zwolenników domowych weków, ale także sommelierów, gdyż piwnice ogrodowe spełniają się doskonale w roli domowych winiarni.
Zobacz dlaczego:
Piwnice ogrodowe jako winiarnie - doskonałe warunki atmosferyczne
Wino nie lubi upałów. Psuje się, gdy w pomieszczeniu temperatura przekracza 21⁰C. Natomiast idealnie przechowuje się w chłodzie oraz w ciemnym miejscu.
Piwnice ogrodowe są dla niego idealne. Są to pomieszczenia ukryte w ziemi. Nie mają okien, lufcików, zatem nie przepuszczają promieni słonecznych. Jedyne światło wpada do nich przy otwieraniu drzwi.
Temperatura natomiast jest niska i oscyluje w granicach 4-8⁰C. W czasie upałów może sięgnąć najwyżej 10⁰C. Piwnica ogrodowa chroniona jest przed nagrzaniem przez warstwę ziemi, w której jest usytuowana.
Taka izolacja zapobiega nie tylko wzrostowi temperatury, ale także jej wahaniom. Dzięki czemu we wnętrzu tworzy się swoisty mikroklimat idealny dla weków, produktów spożywczych, a także właśnie dla wina.
Winiarnia ogrodowa - funkcjonalna i komfortowa
Warunki atmosferyczne sprzyjają trunkowi, natomiast samo wyposażenie jest komfortowe dla jego kolekcjonerów. Piwnice ogrodowe są zazwyczaj dokładnie przemyślane, a niewielkie nawet wnętrze urządzone w sposób niezwykle ergonomiczny.
Półki i stelaże, które są częścią projektów, pozwalają na wygodne ustawienie lub ułożenie butelek z winem w sposób zapobiegający stłuczeniu. W razie konieczności lub w przypadku woli samych właścicieli można je wymienić na typowe regały do przechowywania alkoholu z charakterystycznymi wgłębieniami.
Piwnice ogrodowe - winiarnie szyte na miarę
Rynek obfituje w szereg różnych rozwiązań, które dopasować można do własnych potrzeb oraz wielkości i możliwości nieruchomości. Najmniejsza spiżarnia ogrodowa z funkcją winiarni dostępna w Dom i Woda ma zaledwie 6m³. Jest idealna dla miłośników tego szlachetnego trunku, którzy nie stawiają na rozbudowane kolekcje. To propozycja doskonała do niewielkich nieruchomości, a także na działkę.
Natomiast ci, którzy mają do dyspozycji większy teren, a ich zbiór butelek jest imponujący, w Dom i Woda znajdą takie propozycje, jak dwukrotnie większe winiarnie ogrodowe o poj. 12 m³
Piwniczki ogrodowe jako winiarnia - postaw na schodki
Jednym z elementów, który różni poszczególne rozwiązania, jest rodzaj wejścia. Do niektórych dostać się można od góry, w innych modelach drzwi zlokalizowane są z przodu. I właśnie te drugie są lepszą propozycją na winiarnie ogrodowe. Chodzi bowiem o rodzaj zejścia. W pierwszych dominują drabinki, w drugich natomiast schody, a wejście po nich z butelką wina jest po prostu wygodniejsze.
Idealnym przykładem mniejszego rozwiązania jest Nowoczesna Spiżarnia ogrodowa i winiarnia 9 m³.
Drabinka tymczasem może być problematyczna, a takie propozycje sprawdzą się przede wszystkim jako spiżarnie ogrodowe. Chociaż i w nich znaleźć można wyjątki np. Piwnicę ogrodową z wejściem od góry 6m³, która mimo wejścia od góry posiada funkcjonalne, ergonomiczne schody, zwiększające komfort użytkowania.
Podsumowanie
Piwnice ogrodowe są innowacyjnym rozwiązaniem, które bazuje na dawnych, sprawdzonych patentach naszych przodków. Jak pokazaliśmy, jako winiarnie sprawdzają się idealnie.
O tym, jakie są jeszcze ich zalety i do czego możesz je wykorzystać, dowiesz się z naszego wcześniejszego wpisu: Piwnice ogrodowe - przygotuj idealne miejsce na weki.
Jeśli temat Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do kontaktu. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości, rozprawimy się z gradem pytań i doradzimy opcje najlepsze dla Ciebie.
Galeria