5,0 Opinie w Google opinie z Google

Jak zbiorniki na deszczówkę pomogą uniknąć podtopień w Twoim ogrodzie, na Twojej działce.

Opublikowano dnia 04-08-2021

Tegoroczny lipiec wyjątkowo dał się we znaki. Już dawno nie doświadczyliśmy tak wielu gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Burze i nawałnice przetoczyły się przez cały kraj, dotykając właściwie każdy region. Lokalne podtopienia zniszczyły dobytek wielu mieszkańców nie tylko miast, ale też wsi i działkowiczów. Po usunięciu skutków przyjdzie czas refleksji i działań, które w przyszłości mogłyby zminimalizować efekty takich zjawisk. Zobacz, jak zbiorniki na deszczówkę przeciwdziałają podtopieniom. Może staną się dla Ciebie ciekawą alternatywą, która ochroni Cię w przyszłości.
Tragiczny lipiec
Połamane drzewa, zniszczone mienie, a także lokalne podtopienia - to skutki nawałnic, z którymi mierzyliśmy się w minionym miesiącu.  O ich skali świadczy statystyka choćby jednego dnia. Zgodnie z danymi Państwowej Straży Pożarnej w nocy z 17 na 18 lipca br. interweniowała ona ponad 290 razy. Część wyjazdów dotyczyła lokalnych powodzi, które dały się we znaki w szczególności w Małopolsce, na Śląsku i Mazowszu. Na działkach powstały niemal oceany, a dobytek zamknięty w piwnicach i na dolnych kondygnacjach został zniszczony.  

Przyczyny

Prawdą jest, że charakter opadów w ostatnich latach zmienił się diametralnie. Lipiec od zawsze należał do najbardziej wilgotnych miesięcy w Polsce, jednak nie mamy już do czynienia z regularnym deszczem, który zasila glebę, a właśnie z gwałtownymi i niszczycielskimi burzami i nawałnicami.
Jest to skutek zmian klimatycznych, z którymi mierzymy się od kilkudziesięciu lat, o czym pisaliśmy szerzej w artykule “Susza w Polsce 2021 - realne zagrożenie czy fikcja?”.
Sytuację pogarsza dodatkowo stopień zabetonowania i zmniejszanie udziału tzw. powierzchni biologicznie czynnej.  Kostka brukowa i powszechny asfalt sprawiają, że woda nie ma możliwości wsiąkać w grunt. Trafia od razu do studzienki kanalizacyjnej. Niestety w czasie gwałtownych burz nie jest ona w stanie przyjąć jej w takiej ilości. Dochodzi do przepełnienia i podtopień.
Jednocześnie zbyt mała retencja wywołuje niedobór cennej wody w gruncie. Mamy więc jednocześnie susze i powodzie.

Jak zbiorniki na deszczówkę przeciwdziałają podtopieniom i w jakim sposób ratują środowisko?
Jak zbiornik na deszczówkę przeciwdziałają podtopieniom - opcje naziemne.

Celem zbiorników na wody opadowe jest ich gromadzenie w miejscu występowania.
Naziemne wersje takie, jak np.  Amadeo - zbiornik na deszczówkę 250 l za pomocą rur podłączonych do rynny zbierają wodę z dachu budynku, dzięki czemu nie spływa ona na kostkę i nie powoduje zalania np. piwnicy lub parteru domu. To bezcenne zwłaszcza w okresie intensywnych opadów lub też w sytuacji, gdy utrzymują się one przez dłuższy czas.
Oferta tego typu rozwiązań jest niezwykle bogata. Klienci mogą wybierać pomiędzy mniejszymi opcjami takimi, jak Rustykalna beczka o poj. 120 litrów, czy nowoczesny zbiornik na deszczówkę Sunda 300 litrów, a znacznie większymi pojemnikami - np. zestaw retencyjny 2 zbiorników o łącznej pojemności 2000 litrów.
Pierwsze z nich są idealne na działkę, gdzie powierzchnia biologicznie czynna jest większa, Drugie natomiast są stworzone do gospodarstw domowych, w których zużycie wody jest większe, podobnie jak stopień zabetonowania nieruchomości.
Jak zbiorniki na deszczówkę przeciwdziałają podtopieniom - opcje podziemne
Ciekawszą opcją są zbiorniki podziemne na deszczówkę i wody roztopowe. O ile bowiem naziemne rozwiązania działają tylko od wiosny do jesieni, o tyle te funkcjonują cały rok. Grunt daje izolację, dzięki której woda nie zamarza i może być wykorzystana także zimą.
To cenna właściwość, gdyż od kilku lat w grudniu i styczniu coraz częściej mamy do czynienia z dodatnią temperaturą i deszczami.
Co więcej, rozbudowane podziemne zbiorniki na wodę deszczową mają też system doprowadzający, który zbiera opad nie tylko z dachu, ale także (odpowiednimi otworami) także z części utwardzonej. Ma to kolosalne znaczenie przy nawałnicach.
Sprawdza się także wiosną, kiedy topniejąca pokrywa śnieżna stanowi lokalne zagrożenie. Odpowiednio dostosowane systemy małej retencji przyjmują nadmiar roztopu i przechowują go do momentu wykorzystania.

Zbiorniki na deszczówkę - walka z podtopieniami, suszą i … własnymi wydatkami

Woda słodka jest bezcenna, a  cierpimy na jej niedobór. Grunt wysycha, a my patrzymy na jej marnotrawstwo, kiedy wpada do studzienki kanalizacyjnej. Tymczasem wykorzystanie deszczówki ze zbiorników jest wszechstronne.
Służy ona do:
podlewania kwiatów i trawników;
mycia samochodów i kostki brukowej;
spłukiwania toalety;
zasilania pralek.
Specjaliści szacują, że w ten sposób możemy zaoszczędzić rocznie do 60% bieżącej wody, która w gospodarstwach domowych w większości wykorzystywana jest na cele użytkowe tj. pranie, sprzątanie, czy zmywanie. Tylko niewielką ilość spożywamy w posiłkach, czy jako wodę pitną.  
W ten sposób instalacja zbiorników na wodę opadową chroni przed podtopieniami, przeciwdziała suszy, a także wpływa na stan naszych portfeli.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami.  
Odpowiemy na wszystkie pytania i dobierzemy odpowiednie rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.
Galeria

Pozostałe wpisy