Podziemne zbiorniki na wodę deszczową - 4 powody, dla których warto je mieć
Opublikowano dnia 25-08-2021
Masz dość wysokich rachunków za zużycie wody? Jesteś fanem domowych klombów i ze smutkiem patrzysz, jak latem Twoje róże i peonie więdną z braku wody? Rozwiązaniem nie tylko tych bolączek są podziemne zbiorniki na wodę deszczową. Dzisiaj pokażemy, jak wiele dzięki nim możesz zyskać.
Podziemne zbiorniki na wodę deszczową - z ekonomią za pan bratWiesz, że tylko niewielki ułamek bieżącej wody zużywamy do picia i przygotowywania posiłków? Zdecydowana większość wykorzystywana jest w celach użytkowych tj. do zmywania naczyń, sprzątania, mycia samochodu, a przez pół roku także do podlewania ogródków. To ogromne marnotrawstwo, gdyż do wszystkich tych czynności możesz użyć zwykłej deszczówki. Odpowiednio dobrany zbiornik na wodę opadową i roztopową zmniejsza zużycie kranówki nawet o 50%, a to oznacza redukcję wysokości miesięcznych rachunków właśnie o taką wartość.
Imponujące, prawda?Ale, jak to możliwe?
Podziemne zbiorniki na deszczówkę - wielofunkcyjność
W przeciwieństwie do wersji naziemnej to rozwiązanie jest zdecydowanie praktyczniejsze. Służy nie tylko do podlewania trawnika, mycia samochodu, czy kostki brukowej. Zbiorniki podziemne na wodę deszczową można również wyposażyć w system odprowadzający do domu. Urządzenia posiadają odpowiednie filtry, zatem woda jest oczyszczona i może być wykorzystana w sprzętach AGD np. do mycia naczyń w zmywarkach, czy prania ubrań. Co więcej, jest miękka, zatem eliminuje problem osadzającego się kamienia i przedłuża życie urządzeń. Jest też idealna do spłukiwania w toalecie. To jednak nie koniec zalet...Zbiorniki podziemne na deszczówkę - komfort przez cały rokPodziemny system małej retencji zwiększa nie tylko stan naszego konta, ale także komfort dostępu do wody. Doskonale pamiętamy lipiec 2020 roku, kiedy w centralnej Polsce jej zabrakło, a np. mieszkańcy Skierniewic zostali od niej odcięci na kilka dni. Był to efekt suszy, która przybiera na sile od 2015 r. Własny, podziemny zbiornik na deszczówkę minimalizuje ryzyko takich nieprzyjemności. Woda jest stale pod ręką. Można ją wykorzystywać też, gdy wprowadzane są obostrzenia np. w postaci zakazu podlewania trawników, czy mycia samochodów. Takie restrykcje może w Polsce są rzadkością, jednak w krajach ościennych zdarzają się coraz częściej. Jeśli sytuacja klimatyczna będzie pogarszać się w takim tempie, już wkrótce my także będziemy musieli się z nimi mierzyć. Dobra wiadomość z punktu widzenia komfortu użytkowania oraz ekonomicznych aspektów zbiorników podziemnych na deszczówkę jest fakt, że można je wykorzystywać przez cały rok. Sam pojemnik jest zabezpieczony m.in. warstwą geowłókniny, która wraz z ziemią stanowi doskonałą termoizolację. Woda dostępna jest także w okresie zimowych mrozów. Podziemne zbiorniki na wodę deszczową - aspekt ekologicznyWalka o środowisko to nie moda, jest to niestety już konieczność. Jedną z metod jest poprawa małej retencji tj. zatrzymywanie opadu w miejscu jego powstawania. Zbiorniki podziemne na deszczówkę właśnie temu służą. W dłuższej perspektywie czasu poprawiają stan wód gruntowych, zmniejszają ryzyko suszy, a także minimalizują ryzyko podtopień, gdyż namiar deszczówki spływa do zbiornika zamiast do kanalizacji lub do piwnicy (co jest częstym zjawiskiem w przypadku dużego stopnia zabetonowania terenu wokół budynku). O tym zagadnieniu pisaliśmy szerzej w materiale: Jak zbiorniki na deszczówkę pomogą uniknąć podtopień w Twoim ogrodzie, na Twojej działce.
Dodatkowe zalety
Jest jeszcze kilka aspektów, które mogą Cię przekonać do tego rozwiązania (jeśli do tej pory nam się to jeszcze nie udało). Rozbudowany i dopasowany system małej retencji zmniejszy wysokość podatku od zabetonowania, który wprowadzony zostanie prawdopodobnie już od nowego roku. Możesz o tym przeczytać szerzej w naszym wcześniejszym wpisie: Podatek od deszczówki - kto ile zapłaci. Kolejną rzeczą, która może Cię przekonać, jest możliwość uzyskania dotacji. Program Moja Woda jest tylko jedną z opcji. Wiele samorządów co roku ma własne przedsięwzięcia tego typu, uzyskując wsparcie z Unii Europejskiej. Nacisk na poprawę warunków klimatycznych jest obecnie duży i warto z niego skorzystać. Dofinansowania pozwalają zredukować koszty inwestycji na podziemne zbiorniki na wodę deszczową o ok. 30-50% . Jaki zbiornik będzie najlepszy?
Obecnie na rynku istnieją dwa główne typy produktów. Mamy wersje betonowe oraz plastikowe. W Dom i Woda jesteśmy zwolennikami tworzyw sztucznych. Beton bowiem nie jest odporny na wilgoć, a gwarancja na system obejmuje jedynie 5 lat. Tymczasem większość rozwiązań plastikowych ma ją na lat 10, a niektóre np. Water Garden 6000L aż na 15. To warto przemyśleć w pierwszej kolejności. Następnym elementem jest wielkość zbiornika. W DOM i WODA mamy bogatą ofertę podziemnych zbiorników na deszczówkę, w której znajdują się te o pojemności niewielkiej np. 1600L, jaki zbiorniki na 7000L, a nawet zbiornik na 16000L. Zasada doboru jest taka, że im większa powierzchnia dachu, tym większy powinien być pojemnik.
Jednak to nie jedyne parametry, które należy wziąć pod uwagę. Liczy się bowiem także m.in.:
- wielkość opadu atmosferycznego w regionie,
- ilość osób w gospodarstwie domowym.
W Dom i Woda czekamy, by Ci pomóc.Z tych powodów polecamy zawsze rozmowę z Nami. Na podstawie danych otrzymanych od Ciebie, przeanalizujemy wszystkie parametry oraz wskażemy kilka rozwiązań, które będą optymalne do Twoich potrzeb. Dlatego jeśli chcesz zainwestować w podziemny zbiornik na wodę deszczową, skontaktuj się z nami. To niemała inwestycja, warto więc byś był z niej w pełni zadowolony.
Galeria
Pozostałe wpisy