Opublikowano dnia 22-09-2021
Kratka drogowo-parkingowa - 5 powodów, dla których warto ją mieć
Domy pasywne są nowoczesne, modne i pozwalają na aktywną troskę o środowisko. Tymczasem większość polskich rodzin mieszczka w starszym budownictwie, w którym zastosowanie wielu technologii jest niemożliwe. Dla nich właśnie powstają liczne, ciekawe rozwiązania pozwalające stworzyć bardziej ekologiczną przestrzeń. Jednym z nich jest właśnie kratka biologicznie chłonna na drogi, parkingi i chodniki- doskonała alternatywa, która nie tylko dba o naturę, ale także o portfele inwestorów. Dzisiaj prezentujemy największe zalety tego rozwiązania.
Kratka drogowo-parkingowa - wytrzymałość i wszechstronność
Największą jej zaletą jest odporność na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Kratka biologicznie chłonna wypełniona kruszywem jest w stanie wytrzymać nacisk nawet do 300-350 ton/m². Pod takim ciężarem nie łamie się, nie destabilizuje i nie wygina. Nie dochodzi również do utraty kruszywa.
Ta wytrzymałość sprawia, że drogowa kratka ma wszechstronne zastosowanie. Już od kilku lat wykorzystują ją firmy w strefach parkingowych oraz magazynach zewnętrznych. Obecnie coraz częściej sięgają po nią klienci indywidualni w celu aranżacji otoczenia domu.
Kratka drogowo-parkingowa wokół zabudowy jednorodzinnej służy do wytaczania ciągów komunikacyjnych, miejsc parkingowych, a także jako element projektu samego ogrodu, gdyż stanowi estetyczne uzupełnienie stref zielonych.
Kratka parkingowa - wielopłaszczyznowe bezpieczeństwo
Kratka wypełniona kruszywem jest całkowicie bezpieczna zarówno dla pieszych, jak i dla samochodów. Nie ma obawy złamania, czy utknięcia obcasów (nawet wąskich szpilek), gdyż przestrzenie są wystarczające duże, by temu zapobiegać. Zapewnia to stabilne oparcie dla stopy.
Co więcej, parkingowa kratka stabilizuje grunt. Można ją układać w terenie o niewielkim spadku, co zapobiega osuwaniu się ziemi podczas intensywnych opadów.
Jest także całkowicie bezpieczna dla roślin - nie hamuje ich wegetacji, a nawet może być wykorzystywana do ochrony korzeni. Dlatego często stosowana jest wokół większych, starszych drzew.
Kratka chodnikowa - estetyka ogrodu
Kolejną zaletą jest jej wpływ na wygląd otoczenia. Jasna barwa kruszywa stanowi piękną ozdobę wokół domu, świetnie uzupełniając tereny zielone.
Co więcej, istnieje możliwość nasadzeń drobnych roślin - miniaturowych krzaczków oraz kwiatów, które pełnią dodatkową funkcję dekoracyjną. Takie naturalne elementy mogą też stanowić ciekawe wykończenie ścieżki do domu oraz w ogrodzie.
Tymczasem kratka parkingowo trawiasta ma także możliwość uzupełnienia o warstwę trawy. W ten sposób może być wykorzystywana jako otoczenie drzew stabilizujące glebę. Innym zastosowaniem są padoki dla koni i tereny przeznaczone dla zwierząt hodowlanych.
Kratka drogowo-parkingowa jest też doskonale zintegrowana z gruntem, dzięki czemu woda swobodnie przenika do niższych partii, co zapobiega powstawaniu nieestetycznych i uciążliwych kałuż.
Z ekologią za pan brat
Jednak najistotniejszą kwestię zostawiliśmy sobie na koniec. Kratka drogowa uzupełniona kruszywem nie zaburza środowiska. Nie ogranicza wchłaniania wody do gruntu. Zapobiega więc lokalnym podtopieniom, a w dłuższej perspektywie stanowi istotny element walki z suszą.
Kratka drogowa - przyszła oszczędność
Kratka drogowa wkrótce pozwoli wprowadzić znaczne oszczędności. Już od stycznia 2022 r. wprowadzone zostaną nowe zasady naliczania podatku od deszczówki.
Jego wysokość zależna będzie od wielkości zabetonowanej powierzchni. Kratka parkingowa nie jest powierzchnią utwardzoną, pozwala na przepuszczalność wody, nie zmniejsza powierzchni biologicznie czynnej. W związku z tym, może pomóc nam zredukować wysokość rocznej opłaty nawet o ok. 60%.
Pomoc Dom i Woda
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące kratki parkingowej lub innych ekologicznych rozwiązań, które pozwolą Ci dbać o środowisko i stan własnego portfela, skontaktuj się z nami. Otrzymasz bezpłatną poradę i cenne wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję.
Galeria