5,0 Opinie w GoogleSprawdź oceny naszych Klientów
Sortuj według:
1
wspornik-drenazowy-biohydrofitowa

Wspornik drenażu biohydrofitowego

68,50 zł

Darmowa dostawa

1

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne. Oczyszczalnia gruntowo roślinna to jeden z rodzajów takich oczyszczalni. Najczęściej budowana jest przez osoby z myślą o życiu w zgodzie z naturą i chcące wybierać technologie ekologiczne. Zachęcające też są niskie koszty eksploatacji takiej konstrukcji. Jednak jakie są wady i zalety takiej budowy oczyszczalni ścieków? Postaramy się przybliżyć ten temat i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Gruntowo roślinna oczyszczalnia ścieków - budowa

Oczyszczalnia roslinna składa się z kilku głównych elementów, takich jak osadnik gnilny, studzienka rozdzielcza, filtr gruntowo-roślinny z drenażem rozsączającym i zbierającym, niekiedy przepompownia z pompą oraz studzienka zbiorcza, której zadaniem jest odprowadzanie oczyszczonych ścieków do odbiornika. Wspomnianym odbiornikiem zazwyczaj jest drenaż rozsączający lub studnia chłonna. Częstą praktyką jest wylewanie nieoczyszczonych ścieków wprost do przepływającej obok rzeki czy przydrożnego rowu, jednak wymaga to uzyskania specjalnego pozwolenia. Zdarza się także, że nieuczciwi odbiorcy ścieków wylewają je w nieodpowiednich miejscach, co nie jest bezpieczne dla środowiska.

Jak działa roślinna oczyszczalnia ścieków?

Oczyszczanie ścieków w oczyszczalni gruntowo-roślinnej rozpoczyna się w osadniku gnilnym. Można powiedzieć, że jest to pierwszy etap oczyszczania ścieków, a osadnik jest głównym elementem oczyszczalni. To właśnie w nim rozpoczyna się podczyszczanie ścieków. Warto wiedzieć, że najczęściej stosowane są osadniki z wysokiej gęstości tworzywa sztucznego, ponieważ cechuje je duża trwałość, odporność na korozję oraz łatwy proces podłączenia. W osadniku znajdują się kosze filtracyjne, które mają za zadnie zapobiegać przedostawaniu się części stałych zanieczyszczeń zawartych w ściekach do dalszych elementów konstrukcji. Drugim etapem jest skierowanie podczyszczonych ścieków do poszczególnych rur drenażu, a następnie do filtra roślinnego. Typowy filtr grunotowo-roślinny złożony jest z kilku warstw. Dolna warstwa to żwir płukany lub mieszanka żwiru z kamieniami. Dalej jest piasek lub żwir o drobnym uziarnieniu lub grunt roślinny. Z kolei ostatnia, najwyższa warstwa to piasek i ziemia o dobrej przepuszczalności. Ścieki przepływają przez kolejne warstwy złoża filtracyjnego, by ostatecznie trafić do studni chłonnej lub drenażu.

Dobrze zbudowana oczyszczalnia - zalety

Oczyszczalnia glebowo roślinna posiada wiele zalet, o których warto wspomnieć, by decyzja o jej budowie była jak najbardziej przemyślana. Przede wszystkim jest to alternatywa dla szamba na działkach, które nie posiadają dostępu do kanalizacji sanitarnej. Taka oczyszczalnia gruntowo-roślinna jest w stanie zaspokoić potrzeby całego gospodarstwa domowego. Są także przyjazne dla środowiska, ponieważ w procesie oczyszczania ścieków udział biorą mikroorganizmy biologiczne, bakterie oraz roślinność, które zmniejszają w ściekach zawartość związków azotu i fosforu oraz przyspieszają rozkład zanieczyszczeń. To właśnie one w oczyszczaniu ścieków pełnią główną rolę. Zasada opiera się na wykorzystaniu naturalnych procesów, które zachodzą w przyrodzie, dzięki czemu chronimy wody gruntowe oraz skutecznie usuwamy zanieczyszczenia.

Oczyszczalnia roślinna - co warto o niej wiedzieć?

  • Niestety ale zimą wydajność oczyszczalni maleje o kilkanaście procent. Jednak złoże nie zamarza, ponieważ tlen jest transportowany do podziemnych części roślin. Ponadto, jest chronione przez kilkunastocentymetrową pokrywę keramzytowo-roślinną.
  • Budowa przydomowej oczyszczalni jest w stanie szybko się zwrócić, dzięki temu, że koszty jej eksploatacji są niskie oraz nie zużywa dużo energii elektrycznej.
  • Według Prawa budowlanego oczyszczalnię ścieków o przepustowości mniejszej niż 7,5 m3 na dobę można wybudować bez pozwolenia, jedynie zgłaszając taki zamiar w starostwie.
  • Jeśli masz mało miejsca, dobrym rozwiązaniem są oczyszczalnie z przepływem pionowym. Obecnie konstruuje się oczyszczalnie właśnie tego rodzaju, ponieważ te z poziomym przepływem ścieków wymagają stosunkowo dużej powierzchni.
  • Budowa oczyszczalni korzeniowej jest zgodna z zasadami ekologii oraz zrównoważonego rozwoju.
  • Taka oczyszczalnia jest mało wrażliwa na okresowy brak dopływu ścieków.
  • Oczyszczony ściek powinien mieć takie parametry, by można było go wykorzystać do celów gospodarczych, jak np. podlewanie kwiatów. Nie zaleca się odprowadzania ścieków do wód i rowów.

Postaw na ekologię już dziś!

Jak widać, budowa roślinnej oczyszczalni ścieków to świetny pomysł dla osób, które posiadają działki nieposiadające podłączenia do instalacji kanalizacyjnej. Taka oczyszczalnia posiada szereg zalet i funkcji, dzięki czemu sprawdzi się nawet w stosunkowo dużych gospodarstwach domowych. Koszt budowy oczyszczalni korzeniowej możesz sprawdzić na naszej stronie internetowej. Jednak należy zaznaczyć, że cena oczyszczalni zależna jest o wielu czynników, takich jak jej rozmiar i typ. Gwarantujemy, że zaproponujemy Państwu najbardziej korzystną cenę. Dokładamy wszelkich starań, by pomóc każdej osobie, które zastanawia się nad budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Służymy pomocą w każdej kwestii, zarówno budowy jak i wytłumaczenia warunków formalnych. Skorzystaj z naszych usług i przekonaj się, że przydomowa oczyszczalnia ścieków to dobra inwestycja, która szybko się zwraca. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami.